Санин (San’in) е регион в Япония, който не носи съвременния образ на страната - няма билбордове, неонови реклами, небостъргачи или претъпкани кръстовища. Той е част от главния остров на страната – Хоншу, на който се намира и столицата Токио.

Кадър от префектура Шимане
Снимка: iStock

Според легендите Санин е любимо място в света за срещи с боговете, на което все още се провеждат вековни практики, разпростира се на над 14 000 квадратни километра и разполага с органични ферми и уникална природа. В него може да намерите пустиня, скали, излаз на морския бряг, планини, сняг и горещи извори.

Повечето чуждестранни посетители никога не го виждат. Известната високоскоростна железопътна система на Япония не минава през Санин. Пътуването до него обаче си заслужава, коментира Си Ен Ен.

В региона се намират двете най-малко населени префектури в Япония - Шимане и Тотори, които се намират между Японско море и северната част на планините Чукогу. Само 1 милион от 125-те милиона жители на Япония живеят в Санин. „Коджики“ - важен шинтоистки текст от осми век, описва региона като ежегодно място за събиране на боговете.

Една трета от историите в текста се развиват в региона, а префектурата Шимане е посочвана за родното място на сакето.

Земя на боговете

Приказки от японската митология се вплитат в Санин. Там се намира едно от най-важните светилища за страната - Изумо Тайша, на което са правени ежегодни срещи с боговете. Днес посетителите му се молят за любов и брак. В него се намира най-известното и голямо шименава в Япония - въже, което тежи 4,5 тона и се използва за ритуални практики. На всеки няколко години местни доброволци го оплитат на ръка.

Изумо Тайша
Снимка: iStock

Друго място в Санин, за която се смята, че е посещавано от боговете, е близкият плаж Инаса, който е и обект от световното наследство на ЮНЕСКО в Японско море. Той е известен с мекия си пясъчен бряг, на който се намира скалата Бентен – Джима. От нея се открива перфектна гледка към сияйните залези на плажа.

Скалата Бентен – Джима
Снимка: iStock

Естествена красота без тълпи

В Санин има всичко - от планини до пустини, от водопади до брегови линии. В региона се намира крайбрежието на Урадом, което е дълго 14,5 км и е част от национален парк.

Край бреговете на Инаса
Снимка: iStock

В него ще намерите, естествени скали, пещери и скални арки. Мястото е изключително подходящо за каяк, гмуркане с шнорхел, падълборд или просто туризъм.

Дюните на Тотори
Снимка: iStock

В региона се намира и единствената пустиня в Япония, известна като дюните на Тотори. Вълнистият пясък, който се разпростира на 16 км, е подходящ за карането на сандборд, но тези, които все пак предпочитат сноуборда и ските, могат да се качат и върху тях само на 97 км западно от пустинята.

Дюните на Тотори
Снимка: iStock

Там се намира планината Дайсен, която е спящ вулкан и е част от планинската верига Чикогу. Най-високата ѝ точка е 1729 метра.

Снимка: iStock

През по-топлите месеци Дайсен е подходяща за пешеходен туризъм и катерене. Върхът може да бъде наблюдаван и от Кайке Онсен - курорт с горещи извори в региона.

Снимка: iStock

В Санин се намира и международно възхваляваният музей на изкуствата “Адачи“, известен с огромните си градини. Проектиран да бъде „жива картина“, той е определян за най-добрата традиционна градина в Япония в продължение на 20 години от The Journal of Japanese Gardening. Мястото изпреварва дори най-посещаваните градини в Токио и Киото.

В региона се намира и храмът Нагейредо - дървен будистки храм, чието достигане е трудно. То е лицето на планината Митоку, която е осеяна със стотици скали. На алпинистите е забранено да го достигат сами, а и обувките им трябва да бъдат оценени като безопасни, за да получат разрешение за него.

Как се стига до Санин

Можете да се качите на високоскоростен влак от Токио до град Окаяма, където да се прехвърлите на регионалните линии. Пътуването е лесно – с едно прекачване, но дълго, продължителността му е около шест часа.

Снимка: iStock

Много пътешественици, които искат да посетят Санин, тръгват от Осака или Хирошима, което може да намали пътуването до около три-четири часа.

Друг вариант е да вземете вътрешен полет от Токио до едно от регионалните летища в Санин - в градовете Изумо и Йонаго.

Единствените директни международни маршрути, които в момента обслужват Санин, са от Хонконг (чрез Hong Kong Airlines) и Сеул (чрез Air Seoul), но туристическата организация на региона иска да го свърже със света с повече международни полети.

От някои градове можете да използвате и автобусен превоз до региона. Колите под наем също дават възможност да достигнете Санин.

Относителното му уединение затруднява достъпа до него, но точно и това го прави толкова достоен да бъде опознат.