Разработваните ваксини срещу коронавируса, които са във финалните фази на клиничните изпитвания, се предвижда да се поставят с инжекция в рамото. Учените, обаче, проучват и възможността да създадат препарат, който да предпазва от заразяване през най-уязвимите места при инфекцията с COVID-19 – носа и устата.

Очакванията са назалните спрейове или ваксини за вдишване директно да защитят клетките на въздушните пътища от вирусната инфекция. Лаборатории в САЩ, Великобритания и Хонконг вече работят над алтернативните ваксини.

Целта на неинвазивната имунизация е да спре развитието на патогена в носната кухина, откъдето може да се разпространи както из тялото, така и да попадне в околната среда и да зарази други хора. Причината за надпреварата да се регистрира ефективна ваксина е здравната криза, причинена от COVID-19 да бъде овладяна, хората по света да се завърнат към нормалния начин на живот и да се облекчи натиска над икономиката. 

Как работят ваксините за вдишване?

Носът, гърлото и белите дробове са покрити със слузеста лигавица. Тази тъкан съдържа високи нива на антитела, наречени имуноглобулин А (IgA), които предпазват тялото от респираторни вируси.

Ваксината под формата на аерозоли, подобни на тези, използвани при пациенти с астма, или спрей за нос ще позволи директното активиране на естествените имунни оръжия, с които разполагаме според учените, цитирани от „Блумбърг“.

„Това е вирус, който се предава чрез дихателната система, затова, ако искаме ваксина, която наистина да предотвратява инфекции и последващо разпространение, целта е да се изгради отговор на антителата в носа и белите дробове“, коментира имунологът от Имперския колеж в Лондон Робин Шаток.

Ползите и пречките

Повечето ваксини, които се тестват в момента, изискват 2 дози, за да доведат до достатъчно силна реакция на имунната система при среща с коронавируса. Въпреки това, специалистите все още не са сигурни дали разработките им ще предпазят от инфектиране.

„Първото поколение ваксини може би ще защитят много хора. Въпреки това, мисля, че второто и трето поколение, чиито ключов елемент може би ще бъдат интраназалните ваксини, ще са необходими. Иначе ще продължим да имаме разпространение в обществото“, коментира инфекционистът  Майкъл Даймънд от Вашингтонския университет.      

Позната форма на ваксиниране чрез игла и спринцовка осигурява бързо първоначално разпространение на успешно преминал клиничните изпитвания препарат. Причината е наличието на стандартни консумативи.

Въпреки че изискват по-нестандартни опаковки и флакони, алтернативните методи също могат да бъдат практични. Първо, имунолозите предвиждат, че те няма да изискват ниски температури на съхранение и транспортиране, както и специализирани медицински лица, които да ги поставят. Освен това, психолози подчертават ползите за преодоляването на страха от инжекции, за да спомогне за масовото ваксиниране.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement