Батерия, която може да приеме всякаква форма - колко е ефективна?

Учените са приложили нов подход - превръщане на електродите от твърдо в течно състояние

Снимка: iStock

Петроний Евтов Петроний Евтов

Публикувано в  14:15 ч. 15.04.2025 г.

Използвайки електроди в течна форма, изследователи от шведския университет Линшьопинг са разработили батерия, която може да приеме всякаква форма.

Това дава възможност за употреба в много бъдещи технологии по напълно нов начин, пише TechXplore.

„Текстурата е наподобява паста за зъби. Материалът може, например, да се използва в 3D принтер, който да формира батерията по начин, по който вие желаете. Благодарение на меката и удобна батерия, която няма ограничения в дизайна се отварят врати за нов тип технологии. Тя може да бъде интегрирана в електрониката по напълно различен начин и адаптирана за потребителя“, казва професор Айман Рахманудин, асистент в университета Линкьопинг.

За разработка на меката батерията учените от лабораторията по органична електроника са използвали нов подход - превръщане на електродите от твърдо в течно състояние.

Изследването им е публикувано в списанието Science Advances.

Течните електроди са били тествани в миналото, но без голям успех. По това време са се използвали течни метали като галий, но тогава са присъствали различни затруднения.  В допълнение, много от разтегливите батерии, произведени преди това, са използвали редки материали, които имат голямо въздействие върху околната среда, когато се добиват и обработват.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Вместо това изследователите са базирали своята мека батерия на лигнин, получен от производството на хартия и проводящи полимери, за които може да видите повече във видеото:

При тестове батерията е била презаредена и разредена повече от 500 пъти без да се наблюдава загуба на ефективността. Тя също така е била разтегната два пъти началната си дължина и е продължила да работи също толкова добре.

„Това е устойчива алтернатива, тъй като материалите използвани в батерията са в изобилие“, казва Мохсен Мохамади, постдокторант и един от водещите автори зад статията.

Според Рахманудин в момента има някои ограничения, които те трябва да преодолеят, като например ефекивността, която трябва да бъде подобрена. Към момента показаното напрежение от батерията е било само 0.9 волта.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK