Носителката на "Оскар" Джина Дейвис ще работи съвместно с подразделението на ООН за равенство между половете и повече възможности за жените (UN Women) върху глобално проучване за начина, по който нежната половина на човечеството е представени в семейните филми.
Пресъздаването на половете във филмите влияе върху начина на себевъзприемане на жените и момичетата, върху самооценката им и върху отношенията им с противоположния пол, обяснява Лакшми Пури, ръководител на UN Women.
"Не можем да позволим негативното представяне на жените и момичетата да подкопае трудно извоюваните победи за равенство между половете и повече възможности за представителките на нежния пол. Надяваме се, че настоящото проучване ще разкрие фактори с позитивно влияние върху мястото на жените в обществото", казва Пури.
Проучването на Института за мястото на половете в медиите на Джина Дейвис, осъществено с подкрепата на фондацията "Рокфелер" и UN Women, ще изследва най-касовите международни филм в Австралия, Китай, Франция, Германия, Индия, Италия, Япония, Русия, Испания и Великобритания.
Джина Дейвис, изиграла първата жена президент в сериала "Главнокомандващ", смята, че оскъдното присъствие на значими женски образи в медиите създава усещане сред подрастващите, че жените и момичетата "не съставляват половината от човечеството".
"Медийният имидж оказва огромно влияние върху самооценката и вдъхновението на децата", се казва в изявлението, направено от актрисата.
Предишно проучване на института на Джина Дейвис е показало, че в американските семейни филми само 28,3 процента от всички говорещи герои са жени. Много от тях са представени в стереотипни и сексуално ориентирани роли. Само 3,4 процента от бизнес лидерите и 4,5 процента от политиците на високи постове във филмите са жени.