„Много протокол” и лоялност към същата държава, която по-рано е наричал „полицейска” – това видяха журналистите Силвия Великова и Димитър Илиев в първата поява на Алексей Петров пред медиите след атентата срещу него.
Подсъдимият по делото „Октопод” обеща 100 000 долара за информация за покушението часове, преди да стане ясно, че единият от основните свидетели на прокуратурата е загинал в катастрофа, а другият е в тежко състояние след нападение с брадва.
В студиото на „Лице в лице” Великова посочи, че случилото се днес съвсем естествено получава своята „конспиративна” интерпретация: „Алексей Петров, който не иска да се шуми около него, защо така бомбастично да насочва вниманието към себе си?”.
Тя отбеляза, че стечението на обстоятелствата наистина е странно, защото Георги Цветанов и Пламен Устинов са в основата на обвинението срещу Алексей Петров. По отношение на катастрофиралия Цветанов, тя отбеляза, че според хора, които са го познавали, той е шофирал умерено.
Илиев припомни, че по време на делото на няколко пъти се е появявала информация за натиск върху свидетели.
За Великова Алексей Петров отдавна е „в сянката”, където може да развива бизнеса си и излизането му днес пред журналистите е показателно, че не е доволен от новата си роля след стрелбата.
„Всички опити на Алексей Петров да се легитимира като политик, като обществена фигура, очевидно не успяха и единственото, за което говорим, е за подсъдим по едно дело и мишена на един атентат, което очевидно не се харесва на самия Алексей Петров”, отбеляза Илиев.
Той посочи, че днес Алексей Петров сам е обвързал делото си с неуспешния атентат от преди 10-ина дни. „Винаги прави някаква връзка между себе си и министър-председателя”, отбеляза той, а Силвия Великова допълни, че бившата барета винаги атакува на Бойко Борисов, а Цветан Цветанов.
По отношение на самото дело „Октопод”, Илиев определи процеса като знаков за прокурор Светлозар Костов и за цялата съдебна система у нас. Той припомни как акцията срещу групата около Алексей Петров издигна в кариерата обвинителя, а след падането на ГЕРБ от власт се оказа една от причините за дисциплинарка срещу него.
Според Силвия Великова, обвинителният акт е „една история на българския преход”, но в него има много есеистика, а поради давност отпадат и обвинения за престъпления, извършени през 90-те.