МВР разкри авторите на масовите бомбени заплахи в училище от последните дни. 12 момчета изкараха по няколко часа в полицията, след като стана ясно, че са извършители и подстрекатели на 7 от злонамерените обаждания. Този следобед обаче нова заплаха затвори столичното 134-то училище.

Задържаните във вторник са почти деца - ученици между 8 и 11 клас. Звънели са от собствените си мобилни телефони, които се водят на родителите им, от телефони на съученици или от улични телефони, които обаче също лесно могат да бъдат установени.

Основният мотив - не им се стои в училище и искат да изпъкнат с нестандартна проява. Това обаче може са им струва скъпо.

През Трето районно минават авторите на първия и последния сигнал от деня с деветте мними бомби в училищата. „Причината за вълната от обаждания е нежеланието на децата да бъдат в училище. Имало е определени плащания на левче или 60 стотинки”, обясни Виолета Аланджийска, "Детска престъпност" СДВР.

Спартак е в 11-ти клас на Професионалната гимназия по прецизна техника и оптика. В 9.05 часа в понеделник обявява от своя телефон, че в училището има бомба. Той има проблем със слуха, влязъл в училището без изпит. Не блести с нещо, няма и провинения.

В същия ден подобни сигнали идват от още 8 гимназии. 15-годишният Исидор, който също в понеделник опитва да затвори 45-то училище, не е никак кротък. Той е бивш ученик на училището и звъннал от телефона на друго момче. Питал го иска ли да не ходят на училище и показал, че може да сбъдва мечти. Училището не затваря, но Исидор попада в полицията, от където го прибира баща му.

„Не се гордея от това, което е направил. Не разговаряме с него с майка му, достатъчно зле се чувствам, в службата ми се разбра. Бил е с някакви приятелчета, вината си е негова”, казва баща му. Твърди, че досега не е имал проблеми, а са го преместили, защото се движел с компания, която не харесвали. Негови съученици обаче казват, че е имал много неизвинени отсъствия, биел се и правел много проблеми.

Сред извършителите има деца от всякакви семейства, повечето са без ярки прояви, но са се поддали на влияние и желание да изпъкнат. „Гордост е, докато се обаждат, след това има записан смях. Когато дойдат при нас, вече не са горди. Снощи повечето деца казаха: „Боже, колко сме глупави”, защото им се обяснява начинът, по който сме стигнали до тях. Когато боравиш с някакъв вид техника, тя оставя следи”, обясни още Аланджийска.

Родителите ще плащат за грешките на децата си. За използване на телефон 112 не по предназначение или със заблуждаващи сигнали има глоба от 10 000 до 20 000 лева. А задържаните извършители влизат в криминалните регистри на полицията като младежи с престъпни прояви.

От МВР припомнят, че обаждания от и на всякакви телефони могат да бъдат проследени. Признават, че още доста обаждания предстои да бъдат разкрити и напомнят, че отговорност носи не само прекият извършител на обаждането, а и приятелите му, които го подтикват, свидетелите на престъплението и родителите им.

Очаква се със случаите на телефонен тероризъм да се заеме Софийската районна прокуратура, а до два месеца трябва да има решение на комисиите за борба с противообществените прояви.