33-годишният охранител, който избяга с 1,5 милиона лева от инкасов автомобил в Пловдив, още не е заловен. Мъжът е обявен за общодържавно издирване. Пред bTV обаче шефът на „Охранителна полиция” Милчо Енев не изключи възможността обирджията вече да е излязъл от страната през гръцката граница.
В петък Георги Енев задигна автомобила и парите в него, след като пратил колегата си да му купи закуска. По правило в инкасо кола трябва да има поне трима охранители, а слизането на някои от тях е грубо нарушение. При пренасянето на парите слизат двама от тях, а третият трябва да остане в автомобила при работещ двигател, обясни комисар Енев.
Тези коли не могат да бъдат спирани дори от полицията. В случай на проверка, автомобилът трябва да бъде отведена в полицейско управление. Във всички автомобили има Джи Пи Ес. Затова и изчезналият Георги Енев не е изключил двигателя на колата, след като задигнал парите, за да не прекъсне връзката.
Следствието ще установи дали маршрутът на изчезналия автомобил се е отклонил от предварително набелязания за превоза на парите. Охранителната фирма разбрала за инцидента след около 10 минути след изчезването на колата, след като сигнал подал другият охранител.
Разследващите смятат, че крадецът е имал големи дългове и това е причината за грабежа. Ударът е бил старателно подготвен. Не е изключено Георги Енев да е имал и съучастник.
Същата охранителна фирма влезе в новините преди няколко месеца, когато от неин автомобил край Ловеч бяха откраднати 2 милиона лева. По същия случай напредък все още няма в разкриването на извършителите. Милчо Енев обясни повтаряемостта на инцидентите в компанията с проблеми в ръководството, контрола и организацията.
„Охранителна полиция” оспорва пред съда лиценза на фирмата заради разлика в БУЛСТАТ-а. Заради смяна на собствеността дружеството е било преобразувано, като е запазило дейността си, но съгласно Закона за МВР лиценз не може да бъде преотстъпен от едно юридическо лице на друго.
„Когато става дума за фирма, която има дейност, промяната на лиценза води до промяна и на трудовите правоотношения на всички служители”, обясни Енев.
Той не изключи възможността служители на охранителната фирма да преминат през детектор на лъжата, за да бъде разкрит начинът на работа, лоялността им и т.н., което би подпомогнало разследването.
Задигнатите пари са били застраховани, както и всички служители на фирмата.
Милчо Енев посочи като проблем за охранителните фирми подборът на кадри, заради ниските заплати в сектора – от около 500 лева. Изискванията към охранителите и самите фирми са много – има две наредби за превоз на ценни пратки и товари, както и изисквания за психическата годност на служителите и тяхното обучение.
Кой е мъжът, осмелил се да задигне 1,5 милиона посред бял ден?
Издирваният Георги Енев живеел с родителите в скромното панелно жилище на улица „Димитър Талев" в Пловдив. На практика там е преминал целият му живот - на кротък човек в очите на съседите му. Георги е семеен и има дете. Хората, които го познават, разказват, че досега не е имал противообществени прояви, създавал е много добро впечатление.
В родното село на баща му - Манолско конаре, живеят лелята и бабата на 33-годишния мъж. Оказва се, че Георги не е посещавал роднините си от няколко месеца. През февруари починал дядо му, чието име носи.
Лелята Василка Юрукова каза, че Георги е „прекрасен син и баща”. Разказа, че баба му постъпила в болница, след като разбрала, че вероятно крадецът на милион и половина лева е нейният внук. Близките му не могат да си обяснят мотивите за постъпката му. Според Василка, Георги не е имал финансови затруднения.
Бащата на заподозрения в обир работи в Германия. Той научил за постъпката на сина си от телевизията в събота вечерта. Веднага се обадил на сестра си да попита - вярно ли е, и решил да се върне в родината. Лелята е категорична, че на Георги не му липсва нищо.
Изчезналият мъж започва работа като охранител в началото на годината. Преди това работи във фирма за алуминиева дограма. Докато близките му се чудят каква е съдбата му, в интернет форумите вече се появяват версии, че парите са преведени през българска търговска банка в офшорната зона на остров Ман.