Новата Комисия за помилванията реже мобите на лишените от свобода поголовно. Това става ясно от думите на вицепрезидента Маргарита Попова при отчета на комисията за работата й през периода 23 февруари – 31 март.

Информацията за отказа от помилвания идва на фона на все още незатихналия скандал с държавната милост, раздавана в предишния президентски мандат, след който лъснаха различни случаи на преждевременно излезли от затвора осъдени лица.  С темата дори се зае специлна парламентарна комисия, която се оглавява от "борещия" се за "Ред, законност и справедливост" Яне Янев.

Новата комисия е разгледала 200 молби, за 187 от тях е решила да предложи отказ от помилване и вицепрезидентът Маргарита Попова се е съгласил с това.

Според Маргарита Попова дейността на комисията се е подобрила с оглед на ритмичността на произнасянето и желанието да бъдат по-открити и прозрачни. Срокът за произнасяне по отделните молби е съкратен от три месеца на един месец.

За 12 молби и комисията, и вицепрезидентът са се произнесли за това да бъдат прекратени. За пет от тях причината е, че наказанието вече е било изтърпяно, когато преписката е пристигнала за разглеждане, при четири е поискано помилване при все още неприключил наказателен процес, при една - осъденият търси реабилитация, при други две преписки - е имало скорошно произнасяне на вицепрезидента и не са се появили нови обстоятелства.

Към момента има подадени 583 молби за помилване, от тях 274 са заварени, а 309 са постъпили след 23 януари. Разглеждат се 19 молби, 364 се чакат справки и допълнителни документи от други институции.

Най-много от разгледаните молби са на осъдени за кражби - 46, на осъдени за убийство - 40, за грабежи - 30, за грабеж, придружен с убийство или опит за убийство - 17.

Няма постановен институт за помилване, тъй като не сме намерили основания, каза Маргарита Попова. Тя обясни, че постулатите, от които те се ръководят са и този, че помилването не замества съдебната система, вицепрезидентът не е съдебна инстанция. Следват правилото, че помилването е изключителен способ.

"Винаги имаме предвид, че изтърпяването на наказанието лишаване от свобода не може да влиза в противоречие с житейската справедливост и постулатите на правовата държава", обясни вицепрезидентът.

Попова посочи, че комисията успешно се справя с критериите за уеднаквяване и за даване на становище до вицепрезидента.

Ние положихме усилия да стандартизираме работата и да усъвършенстваме процедурата за работа, каза председателят на комисията Ива Пушкарова. Така работата й се е съкратила и срокът за произнасяне по отделните молби от три месеца е станал на един.

"Ние внимаваме помилването да не компрометира хуманността, която държавата дължи и на пострадалите лица. Помилването не може да поощрява действия по укриване на осъдения, с които той избягва правосъдие", подчерта Пушкарова.

При представянето на новата комисия вицепрезидентът Маргарита Попова увери, че внимателно ще следи работата на комисията и ще бъде запозната с всеки от случаите на одобрено помилване.