Каналджийството - бизнес за милиарди в Турция. Какъв е пътят на имигранта от Сирия до България?
Само на 500 метра от българската граница малкото жители на Хамзъбейли говорят за бежанците като за опасна болест. Турското село е последната спирка на нелегалните преди граничния пункт.
„Идват непрекъснато на групи - по 10-15 души. Обаждаме се на жандармерията и те си ги прибират някъде. Виновни са каналджиите - лъжат ги, че това е пътят за Гърция и те им вярват. Тези хора се губят, давят се в Тунджа. Вчера пак идваха тук прокурори - някакво семейство се издавило в реката, още не могат да намерят мъжа”, разказват хора от селото.
До границата бежанците се извозват с микробуси, нерядко и с камиони. Схемата тръгва от Истанбул.
„В схемата за трафик на хора, Одрин е последната точка. Трафикът започва в Истанбул - от кварталите Аксарай и Зейтин Борну. Бежанците се събират на групи и живеят дни наред при нечовешки условия. Настаняват ги предимно в мазета, където могат да изкарат много време - докато каналджиите получат сигнал за чист път”, обяснява Мурат Саваш - председател на имигрантската организация в Одрин.
В Одрин ги поемат помагачи, които познават района. Бизнесът процъфтява пред очите на собственика на малка винарна, построена на пътя на трафика.
„Чувал съм, че много от каналджиите вече са в затвора. Но нали разбирате, че когато има хора, които търсят начин да избягат нелегално, бизнесът си остава и винаги се намират нови организатори на нови канали, по старите пътеки”, казва Илияс Сач - собственик на винарна край Демиркьой.
Допреди години наказанието за каналджийство в Турция е струвало колкото кутия цигари, сега обаче трафикът на хора се наказва с до 5 години затвор. И въпреки това бизнесът процъфтява.
„Ако пресметнем, че Средният Изток също влиза в границите на трафика и включим, освен България и Афганистан, и другите територии, това сигурно са няколко милиарда долара, които трафикантите печелят на година . Това си е направо мафия”, допълва Саваш.
По данни на неправителствените организации, само за последната година и само в района на Одрин, турските власти са върнали обратно около 20 хиляди бежанци. Още 10 хиляди обаче са изтървали и те вече са част от статистиката на българското МВР.