Измамите с валута по Черноморието тази година се изнесоха от чейнджбюрата на улицата, а измамниците изобретиха нова схема - дилъри купуват излезли от употреба банкноти и ги пласират на туристите. Случаите с „ужилени" летовници са десетки, но полицията е безсилна.
И този път мошениците са доста по-изобретателни, защото се оказва, че продажбата на стари банкноти от БНБ е напълно легална.

Справка, изискана от полицията от БНБ, показва, че за миналата година са изкупени, в големи количества на куп, общо 4000 броя банкноти с номинал 100 лева и над 1000 броя петдесетолевки, от емисии 92-ра и 93-та година. Само за първите три месеца на тази година изкупените стари столевки са над 4000, а банкнотите от 50 лева - близо 2000.

Работното място на уличните касиери е близо до чейндж бюра, където няма видеонаблюдение. Привличат клиенти с по-изгоден курс.

„Чуждият гражданин се заблуждава, че това са служители на фирмите. Едва по-късно те разбират, че за предложените от тях пари са получили хартийки, които нямат никаква стойност. Банкнотите са съвсем нови и въобще не са влизали в употреба,” коментира Слави Димитров от Икономическа полиция към Областната дирекция на МВР в Бургас.

В повечето случаи дилърите са криминално проявени. Купили са си обаче старите банкноти съвсем законно, макар и по 500 броя наведнъж. „Извършили сме проверка в БНБ и се оказа, че свободно се продават огромни количества стари български левове. Мисля, че цената на банката е 1 лев на копюр. Точно с такива копюри в момента мамят чуждите туристи и щетите са значителни,” обясни директорът на бургаската полиция Милен Димитров.

Според специалиста от Икономическа полиция подобна измама трябва да бъде пресечена в момента на сделката, за да бъде документирана. „В противен случай наличието на подобни банкноти в лица не е престъпление,” обясни Слави Димитров.

За да спести на туристите нежелана колекция от стари банкноти, полицията пуска плакати с лицата на улични дилъри.

В курортите на север най-големият тормоз за туристите са джебчиите. Сръчните и добре облечени крадли действат предимно на спирките и в автобусите за курортните комплекси. „От началото на сезона в самите автобусни линии има разпределени полицаи, които са цивилни, разбира се, с идеята да се наблюдава и да се следи за извършването на такива кражби,” посочи говорителят на полицията във Варна Ивана Милева.

Докато туристите разглеждат забележителностите, крадлите пребъркват джобовете им. „Много често се случва, за съжаление, не само в централната зона, ами и в катедралния храм на Варна. При самото придвижване на туристите с багажа от автобуса до хотела също ги ограбват,” разказа екскурзовода Виктория Балездарова.

Дори и крадлите да бъдат заловени на място, открадната вещ вече е прехвърлена в друг от групата.

За да бъдат пресечени уличните измами, от полицията настояват да бъде въведено ограничение при продажбата на стари банкноти. Друг вид заблуда за туристите, които обменят пари, е, че регистрираните като финансово-брокерски къщи сами определят курса на който купуват и продават и нямат ограничения в маржа, за разлика от валутните бюра, при които той е 5%. Само в Слънчев бряг работят поне 20 такива финансови къщи, при които разликата с официалния курс се оказва дори 20 на сто.