Ако Гърция не успее да изпълни финансовите задължения по изплащането на дълга си, бившите ѝ комунистически съседки може да бъдат „заразени” заради клоновете на гръцки банки, които представляват значителна част от финансовите сектори в тези страни, коментира в анализ „Ройтерс”.
Длъжностни лица в Албания, България, Македония, Румъния и Сърбия твърдят, че всъщност местните банки са ограничили достъпа до капитала си, така че дори гръцките банки да фалират, клоновете им да оцелеят.
Те обаче не могат да спрат достъпа до депозитите: ако кризата в Гърция накара притеснените клиенти да изтеглят парите си от гръцките банки, макар и в други държави, ще има непредвидени резултати.
„Не е добре, когато къщата на съседа ти гори”, коментира Левон Хампарцумян, председател на асоциацията на банките в България, въпреки че самият той не вижда директен риск, идващ от Гърция.
Балканските държави, които са в опасност, имат малки икономики, но в същото време имат история на финансова нестабилност, така че „прехвърляне на заразата” от Гърция може да има голямо влияние върху тях.
С наближаването на крайния срок за сделката между Атина и нейните кредитори, и с масовите тегления от гръцки банки, равняващи се на 1 милиард евро на ден, управителят на Гръцката централна банка предупреди банкерите да се готвят за „труден ден” във вторник.
Същите банки, които сега са изправени пред заплаха на родна земя, като „Пиреос” и „Алфа банк”, се разраснаха значително на граничните балкански пазари преди финансовата криза през 2008 г.
Гръцките банки представляват една пета от банковите сектори в България и Македония и малко по-малка част от тези в Румъния, Сърбия и Албания.
Извънредни мерки
Ройтерс изпрати запитвания до централните банки в държави, които имат достъп до гръцки банки. Агенцията поиска подробно мерките, които предвиждат да вземат.
Гръцките банки в България не пазят гръцки държавни облигации и не купуват облигации от техните банки-майки, каза Емил Ангелов, заместник главен изпълнителен директор на „Пиреос”.
Централната банка има правото да ограничава паричните суми, които се прехвърлят между клоновете от акционерите обратно в Гърция.
„Гръцките банки в България са отделни структурни единици” , каза по-рано този месец българският президент Росен Плевнелиев.
В няколко страни законодателството предотвратява главните банки да изтеглят капитала си от местните клонове без разрешението от централната банка.
Няколко централни банки казаха, че за последните няколко месеца са подобрили мониторинга на гръцките банки.
„Трябва да ни информират всеки ден за всички транзакции, които правят с главните банки. Досега не сме забелязали нещо необичайно”, каза длъжностно лице в Македонската централна банка, което пожела анонимност.
Изнервени вложители
Любомир Митов, главен икономист на „Уникредит” за Централна и Източна Европа, съобщи, че са взети мерки за всички канали за заразяване, освен за един. „Можем да видим проблем единствено, ако хората прибързат да изтеглят влоговете си от банките”, допълни още той.
Има някакво напрежение сред хората, чиито спестявания са в Гръцки банки, макар че все още няма признаци на масово теглене на влоговете.
Орлин Асенов, пенсионер от София, каза в понеделник, че е изтеглил четвърт от депозираните пари, които е имал в гръцка банка като „предпазна мярка”. „Трябва да бъда предпазлив, защото парите ми трябват, за да си купя лекарства”, каза той. „Трудно е да не се притесняваш, когато чуваш за всички проблеми в Гърция”.
Други хора от София, разполагащи с пари в гръцки банки казаха, че нямат планове да теглят своите пари.
В случай, че има теглене на влогове, централните банки в региона са предприели стъпки през последните години, с които да подобрят банковия капитал и ликвидността. Гръцките банки в Румъния имат нетна печалба от 17%, заяви централната румънска банка, с 10% повече от минимума, изискван от регулатора.
Българските банки, незасегнати от банковата криза миналата година, са добре капитализирани и много ликвидни, според анализ на Стандарт Банк.
Служебно лице от Македонската централна банка заяви, че са подготвени мерки в случай на по-лошо развитие. „Хората знаят, че техните пари са на сигурно място”, каза той. „Ако Гърция фалира, може да има първоначална паника, но тя ще стихне”.