Малко преди агонията на КТБ да приключи - депутатите от ГЕРБ и ДПС във временната бюджетна комисия в парламента решиха да връщат банката към живот. Или поне да върнат топката в полето на Централната банка.
Дори опасенията, че БНБ умишлено е протакала разговорите с инвеститор и умишлено е отлагала решението за КТБ да са основателни, с проекторешението на временната бюджетна комисия не се дава само допълнително време. В приетите текстове не е посочена Корпоративна търговска банка, а "банките".
В т. 3 пише:
"Народното събрание, в срок до 6 ноември 2014 г., да приеме изменения в Закона за кредитните институции, които да задължат Българската народна банка да предприеме действия за оздравяване на банките, когато собствения им капитал стане отрицателна величина."
Така вместо да се отнеме лиценз на банка без достатъчно пари, БНБ ще трябва да "предприеме действия по оздравяване". Централната банка обаче не може да печата пари колкото и когато си поиска в условията на валутен борд. Икономисти, които не са вложители в КТБ, са категорични, че няма инвеститор, който да поиска банка с унищожена репутация, затворена от близо половин година и за разкош с дупка от 4,2 млрд. лева.
От къде ще дойдат парите?
Ако инвеститорът е сериозен и наистина налее 2 млрд. лв. в КТБ, ще трябват още 2 млрд лв. за попълване на дупката и още толкова за осигуряване на ликвдиност. Така данъкоплатците ще трябва да платят около 4 млрд. лв. По изчисленията на банкера Левон Хампарцумян от преди седмица - по 2000 лв. от всеки работещ българин. Тези пари вече са заложени и в проекта за актуализация на бюджета до края на годината - нов заем до 4,5 млрд. лв.
И дори да приемем, че това е по-малкото зло, остава въпросът - не дават ли депутатите празен чек за всички банки и няма ли това да създаде усещането, че дори банките да загубят пари на вложителите си с рискови кредити, държавата ще плати?
С това решение лъсна и неформална коалиция между ГЕРБ и ДПС. То няма как да не смути Реформаторския блок. Сега лидерите дължат обяснение! По делата ще ги познаем!