Специалният пратеник на bTV Новините Нели Тодорова проследи в Атина референдума за гръцкия дълг. Сега, след като позицията на Алексис Ципрас се завъртя на 180 градуса и се споразумя с кредиторите, икономическият репортер коментира какви ще са реакциите и какво очаква южната ни съседка.
По телевизията сякаш виждаме не една, а две Гърции - хората, които в единия репортаж си почиват на плажа в следващия са обсадили банков клон или протестират на Синтагма. Какво не видяха зрителите в дните на референдума?
Не можаха да видят това, че тези гърци, които застават, за да си изтеглят 60-те евро на ден от банкомата, всъщност не са правили това никога. Хората, с които си говорих, по-младите хора казват, че на тях никога не им се е налагало да имат кеш по 60 евро на ден. Те и днес могат да покриват всичките си ежедневни разходи като плащат по електронен път. Това, което не се видя, е че те безпроблемно пазаруват с картите си.
Проблемът е, че някой реши да им сложи този лимит. Може да не искам да ям свинско, никога да не ям свинско, обаче в момента, в който ми кажат, че на седмица ми се полагат два килограма свинско – ами, аз ще се редя всяка седмица, за да си го взема. Знам ли дали няма да ми се дояде свинско през следващата седмица?
Такава беше ситуацията. Да, проблем има. Но проблемът не е с тези гърци, които се редят по банкоматите. Проблемът е с разплащането на бизнеса – то е изключително затруднено. Фирмите трудно се разплащат с доставчици. Ако партньорите им са зад граница, тогава плащането е невъзможно. Цялата драма, която светът вижда, е малко на повърхността. Проблемът е по-дълбок – буксува икономиката на Гърция.
Мисля си, че не са прави и онези, които казват, че гърците са яли безплатно досега и трябва да си платят. Кредиторите решиха преди 7-8 години, че на гърците им трябват 300 милиарда и им ги дадоха. Без да си направят сметката дали Гърция ще може да плати този кредит.
Целият сюжет с гръцкия дълг е съпътстван с много пропаганда...
Пропагандата течеше много ударно по много канали. От една страна се обясняваше, как ще обърнат гръб на кредиторите, които били изнудвачи. От друга се чуваха предупреждения, че Гърция ще стане страна от третия свят, ако загърби Евросъюза. Нито едно от двете няма да се случи. И да върнат драхмата, ще си плащат дълга, просто ще го изчисляват в две валути.
Ципрас до последно излизаше, за да каже: „Подкрепете ме, за да мога аз да отида и да кажа „Вие няма да ме изнудвате”. Това, което му се случва сега, е много по-лошо от прословутата програма срещу която гласуваха на референдума. Ние, журналистите се шегувахме, че това е отмъщението на Меркел. А самият Ципрас рискува да го линчуват онези 60 процента от гърците, които го подкрепиха със своето НЕ.
Те гласуваха против, да речем, увеличаването на ДДС. Сега освен по-висок данък добавена стойност ще се вдигне и корпоративният данък на фирмите. И най-драстичната мярка - държавни активи за 50 милиарда евро ще бъдат вкарани в специален фонд и ще бъдат разпродадени, за да могат да бъдат изплащани кредитите на Гърция. Проблемът е, че малко хора виждат вината на кредитора, който отпусна 300 милиарда евро. А за всички 7 години затягане на коланите тези пари бяха похарчени, без бюджетът на Гърция дори да даде признаци за съживяване, нито пък да се появят излишъци, с които да бъдат плащани заемите.
МВФ изчисли, че за да има въобще шанс Гърция да стъпи на някакви основи, 30% от дълга трябва да бъде отписан. Европа засега не отстъпва. Има и спекулации, че целият този натиск от страна на Европа е заради интереса на Германия към гръцките богатства. Говори се , че тя има интереси в енергетиката, в туризма, в пристанища – иска да купува евтино. Сега Германия ще има тази възможност да купува от предприятията в онзи фонд.
Осъзнават ли хората в южната ни съседка какво всъщност става и кой е виновен?
Не, те не разбраха и на референдума за какво гласуват. Те гласуваха за връщане на драхмата и за излизане от еврозоната. Като че ли като излезеш от еврозоната, светът ти ще стане онзи, предишния. Те наистина вярваха в това. Това е малко като да кажеш, че като отвържем лева от еврото, ще се върне онова време на Тодор Живков, когато хлябът беше 20 стотинки, а заплатата – 200 лева.
И няма да се върне 1996 г., когато се редяхме по 3 часа за същия хляб...
Гърците не са минали през това. На тях веднъж вече им опростиха огромни заеми и те вярват, че може пак да им се получи. Само че онези дългове бяха към частни компании, а сегашните са към държави. Няма как да не платиш. Гърците повярваха сляпо на Ципрас като на месия. Българите трудно ще се доверят така. Ние минахме през едни обещания на Царя, че ще се оправим за 800 дни. И след това нямаше как масово да подкрепим Волен Сидеров, който обещаваше сериозни увеличения на заплати и пенсии. Българинът е свикнал, че политикът обещава едно, но прави друго. Гърците сега осъзнават това.
Изглежда, че единственото спасение за Гърция са тежките икономии. Ще ги приемат ли нашите съседи?
Те нямат изход. На 20-и имат плащане на 3 милиарда евро. Да речем, че могат да кажат „стоп” и да не платят на ЕЦБ... Между 25-о и 30-о число се плащат пенсиите. И за тях ли ще кажат „стоп”?
Предишния път не дадоха целите пенсии. Обещаха да няма лимит за пенсиите, за да могат хората да си ги вземат, защото пенсионерите трудно се разплащат по електронен път. Банковата система, обаче, нямаше да издържи на натиска да се изтеглят пенсиите на куп. И затова правителството наложи лимит от 120 евро на седмица за теглене на пенсии в брой от банките – за онези пенсионери, които не ползват банкомати. Тогава се появиха и покъртителните снимки и кадри на опашки от възрастни хора пред банковите клонове.
Мнозина твърдят, че идването на власт на СИРИЗА в Гърция е вдъхновило истинска "вълна" в европейското радикално ляво. Можем ли да кажем, че ЕС наказва Гърция за назидание например на Испания и Португалия?
Според мен на Ципрас нямаше как да му се случат предизборните обещания, защото той не тръгна начисто. Той тръгна с този дълг. Хората казват, че парите вече са изядени от предишни управляващи, а реформи няма. Ципрас е затънал в ямата. Колкото и да обясняваше, че ще опита да излезе оттам, а и да извади гърците, той завари минусите на Андонис Самарас. Грешките са допуснати вече – ти си вземал тези пари и твърде дълто не си правил нищо. Колкото и прекрасно да звучи, че ще върнеш тези червени идеи... За да ти се получи това нещо в съвременния свят, трябва да тръгнеш начисто.
Какво беше отношението на обикновените хора към стотиците чуждестранни журналисти? Смяташ ли, че то ще се промени?
Гърците искат да убият поне един немски журналист и да набият поне един чужд журналист. Писнало им е. Казват: „Аз имам добър стандарт на живот и искам да си го запазя – защо ме съдите за това.”
А ние, българите, ги поглеждаме и казваме: „Ти пиеш бира. Криза е, а ти пиеш бира на плажа. На 40 години – безработен и пиеш бира на плажа!” Но те до онзи ден може да са пили коняк за 1000 евро! Наистина много са сърдити на всички чуждестранни журналисти. Гледат много внимателно откъде си, проверяват какво пише на колата. Наистина са много лошо настроени, защото им е писнало да ги обявяват за готованковци. Ако аз съм получавала години наред 15 заплати при 12 месеца в годината, вината не е само моя. Те си живееха добре и са убедени, че им се полага да продължат да си живеят добре.
Очакваш ли, че политическото развитие на Гърция може да тръгне в критична посока? Един от последните козове на СИРИЗА е „ако ние паднем от власт, идва „Златна зора”...
Не, ще се върне нещо от типа на „Нова демокрация”. Няма да бъде „Златна зора”, защото тя ще използва същите обещания, които даваше Ципрас. Гърците един път вече се качиха на тази шейна. Не ми се вярва да го направят отново, при това толкова скоро. Аз бях в Атина след изборите през януари, когато спечели СИРИЗА. Такива национални празненства... Ние не можахме да се приберем в хотела цяла нощ. Тези хора решиха, че са спечелили всичко – ще има три пъти по-високи заплати, няма да се плащат никакви данъци, тази държава ще се финансира, както намери за добре. Тези хора вече веднъж бяха излъгани.
В близките 2-3 месеца в Гърция ще има избори. Ще - не ще, на Ципрас, ако въобще иска да спаси СИРИЗА, ще му се наложи да се оттегли, за да може тази партия да остане легитимна. За да има шанс въобще СИРИЗА да попадне в следващ парламент. На референдума на 5 юли над 61 процента подкрепиха Ципрас, който им обеща, че ще натири кредиторите. Сега той ще трябва да се изправи пред тези хора и да им каже защо е отстъпил, при това твърде назад. Помня един плакат от нощта, когато спечели СИРИЗА. На него пишеше „Gute Nacht, Frau Merkel!”. Да, но Фрау Меркел гледа... И в играта кой ще мигне пръв, май пръв мигна Ципрас.
Въпросите зададе Явор Николов