За по-малко от 24 часа много бе казано за "Южен поток" (ЮП), българската победа и българските загуби. Руското решение не е взето леко. Ето още няколко неща, които вероятно са допринесли за него:
- Преди седмица Италия заяви, че ЮП не е вече приоритет за нея. Без Италия, единственият значителен консуматор на газ в региона, ЮП с огромния си обем губи почва под краката си.
- Преди два месеца Австрия също охладня (отчасти заради проблемите, пред които е изправена OMV и отчасти заради аргументите на ЕК). За Австрия ЮП беше привлекателен, защото обемите от газ щяха да създадат възможност за страната (Баумгартен) да стане истински регионален газов хъб, какъвто тя сега не е. Австрия беше другият сериозен европейски защитник на ЮП.
- По пътя на "Южен поток" няма други значителни газови консуматори освен Румъния, която планира преди 2020 да стане нетен износител на газ, тоест да бъде още един конкурент на ЮП. България, Гърция и Западните Балкани не са сериозни газови потребители и няма сериозна вероятност да станат - със или без ЮП.
- По пътя на "Южен поток" няма значими газови хранилища. Големите газови хранилища са в Украйна (32 млрд. м2 = 12 години българската консумация на газ). Това е един от проблемите на ЮП. Износът на газ има нужда от хранилища, защото консумацията не е равномерна през годината.
Освен това съществуват ред фактори, които правят "Южен поток" слаб проект за високата си цена. Ето някои от тях, които по-рядко се споменават:
- "Южен поток" нямаше да транспортира газ, от който европейските страни имат нужда, а газ, който щеше да се конкурира с други доставки. За тази цел той трябваше да си осигури конкурентни предимства по непазарен начин. След началото на Украинската криза стана ясно, че това ще е трудно.
- Консумацията на газ в Европа пада, не само заради икономическата криза. В момента консумацията е приблизително на равнището от 2000 година. Няколко трудни политически и икономически неща трябва да се случат, за да се ускори замяната на въглища с газ. Това би било единствената възможност консумацията на газ в ЕС осезателно да се увеличи.
- Възобновяемата енергия в редица страни е вече ценово конкурентна на конвенционалното производство на електричество.
- От 2018 в Европа влиза nZEB (Near Zero Energy Building) стандарта за ефективност на нови сгради. Той вероятно ще бъде последван и от сходен стандарт за енергиен ретрофит (саниране). Това са сгради, които нямат нужда от газ за отопление, а основната част от газовата консумация е именно за отопление.
В резултат на санкциите към Русия и на ниските цени на петрола беше естествено да започнат да се късат най-слабите връзки в руските планове за енергийно развитие. "Южен поток" беше именно такъв.
*Юлиан Попов е писател и журналист, министър на околната среда и водите в служебния кабинет на Марин Райков.
**Коментарът на Юлиан Попов е публикуван с неговото съгласие. Заглавието е на редакцията на bTVnovinite.bg.
***bTVnovinite.bg има готовност да публикува и други позиции по темата.