Остават броени часове до най-голямото футболно събитие на тази година – Европейското първенство във Франция. Под светлините на прожекторите ще бъдат 24 тима, сред които както големите фаворити Германия, Испания, Англия, Италия и домакините, така и неочаквани претенденти като Белгия (доколкото водачът във футболната класация може да е неочакван), Хърватия, Уелс, Унгария, Австрия, Северна Ирландия. Отборите са готови и даже вече са във Франция, феновете са направили прогнозите си, букмейкърите потриват ръце – изобщо всички са в режим на готовност. Какво точно да очакваме от следващия месец на футболно забавление:

Нов формат, повече емоции

Чистата математика показва, че 24 е повече от 16. От тази година отборите ще са повече и, както се изрази в интервю капитанът на Германия Филип Лам „повече отбори означава по-голямо парти“. На десетте стадиона във Франция ще имат шанс за изява не само „обичайните заподозрени“, но и държави като Албания, Исландия, Уелс, Северна Ирландия и Словакия, които за пръв път се докосват до Еврофинали. Жалкото е, че българските национали не успяха да „хванат ръка“ дори и в този разширен формат (с оглед на последните резултати, може би и по-добре). С 24 отбора и мачовете са повече – почти две седмици с по три мача на ден и изобщо цял месец, пълен с футбол. ФИФА подготвя и още нововъведения, но, честно казано, не знам дали има фен, когото го вълнува дали съдийската топка остава вариант след спиране на игра, дали на флагчето за корнер има брандинг, ще може ли центърът да се изпълнява назад или да се дава червен картон преди мач.

Не подценявайте претендентите

Хърватия разполага с плеймейкърите на най-добрите испански клубове, резултатни нападатели и сигурна защита – защо да не блеснат във Франция. Белгия не можа да се докаже на Световното, но все пак оглавява класацията на ФИФА и то не без причина. Момчетата на Вилмотс са едни от най-скъпите и универсални футболисти, а сега конкуренцията е различна и нищо чудно именно те да доминират в група Е, макар и Швеция, и Италия да имат нещо против. Ибрахимович и Буфон ще играят на последно Европейско, така че със сигурност ще дадат всичко от себе си да не стегнат куфарите рано-рано. Франция и Испания са отборите с най-големи шансове според букмейкърите, но в групите изобщо няма да им е лесно – домакините трябва да се справят с Румъния, Албания и Швейцария, а при шампионите е даже още по-сложно с Чехия, Хърватия и Турция. Португалия е извън челната петица по коефициенти, но пък Роналдо е с най-голям шанс за голмайстор – защо с головете си да не обърка сметките и в другата графа?

Младите, младите... те да са живи

Англия ще разчита на Руни. Всъщност не точно – малко повече на Варди и Кейн, но и на Деле Али и Маркъс Рашфорд. Али направи впечатляващ сезон с Тотнъм – десет гола, девет голови паса, гол още в дебюта с националния отбор (срещу Франция!). За включването на Рашфорд в Юнайтед също няма как да кажем лоша дума – тийнейджърът има едва няколко месеца в професионалния футбол, но толкова пъти зарадва феновете на Юнайтед, че включването му в националния тим на „трите лъва“ бе повече от очаквано. Друг тим с огромно внимание към младоците е Франция и то не говоря за Погба и Гризман. Антони Марсиал вече има 8 мача за националния тим и е едно от ключовите офанзивни оръжия на Дидие Дешан. В защита френският селекционер ще разчита на 19-годишния Кингсли Коман. Неотдавна клубният му треньор Пеп Гуардиола го нарече „изключително добър“, а това е оценка, която не идва без покритие. Само за този сезон Коман има 4 гола, а вече се е разписвал и с екипа на „петлите“. С огромно внимание ще гледаме и играта на Ренато Санчес. 18-годишният халф ще помага на Португалия заедно с вездесъщия Кристиано Роналдо, двамата си приличат и по още нещо – след звездата на Реал новото попълнение на Байерн Санчес е най-младият футболист, включен в състава на Португалия за голям форум.

Отсъстващите няма да ни липсват

Е, добре де – Бензема и Балотели имаха потенциала да направят нещо интересно за Франция и Италия, но пък няма как всички да са на линия. Заради скандали с треньори и федерации, контузии или просто слаба форма от терените във Франция ще отсъстват имена като Марко Ройс, Марко Верати, Фернандо Торес, Диего Коста, Клаудио Маркизио, Илкай Гюндоган, Санти Касорла. Шегата е, че без билет за Франция е „младо и старо“, поне като става дума за Алекс Окслейд-Чембърлейн и Андреа Пирло. Буквално в последните минути преди старта на Евро 2016 се контузи и немският защитник Рюдигер, а при домакините освен Бензема, извън плановете останаха Кевин Гамейро и Александър Лаказет. Сред липсващите ще са още Монтоливо, Иско, Черишев, Хуан Мата, Саул Нигес, Хави Мартинес и Дани Дринкуотър, а в навечерието на финалите все още някой ще извади „късата клечка“ и ще гледа мачовете пред телевизора.

Лудите мачове

Като казахме, че ще гледаме – да, ще го правим с интерес. Не, не става дума за директните елиминации – още в груповата фаза по френските терени ще бъде горещо. Жребият срещна тимове като  Англия и Русия, Италия и Белгия, Испания и Хърватия, а отсъствието на Холандия си е направо тъжно, понеже „лалетата“ щяха идеално да допълнят компанията. Още на 13 юни в Лион водачите в ранглистата на ФИФА ще се изправят срещу така искащият титла Джанлуиджи Буфон, Азар и де Бройне срещу Киелини и Дармиан, този мач гарантира зрелище. Същото важи и за Англия-Уелс – дерби, в което залогът е много повече от някакви си 3 точки. Формата на Уелс в квалификациите обещава „трите лъва” да изпитат много трудности, а за Гарет Бейл и желанието му за изява няма какво да говорим. С почти същия заряд са и мачовете между Албания и Швейцария и Германия и Полша – смесените чувства в единия случай са насочени към Шакири, а в другия – към Левандовски. И двамата носят националната фланелка на родината си, но толкова радват (клубните) фенове на съперника, че направо можем да ги посочим за любимци. Като за „десерт“ от груповата фаза идва Хърватия срещу Испания – Ракитич и Иниеста, не един до друг за победата на блаугаранас, а като врагове на терена.