Кандидатпрезидентската кампания в САЩ набира скорост, а Доналд Тръмп и Хилъри Клинтън изглеждат все по-сигурни като основни кандидати – съответно на републиканците и демократите.

Фигурата на Тръмп обаче е доста спорна – той е известен с крайните си изказвания и популистките си тези, които го правят популярен в очите на голяма част от консервативните избиратели в САЩ и обратно – карат останалите да си задават важни въпроси за бъдещето – своето и на страната си.

Доналд Тръмп - достатъчна причина за емиграция ли е?

В един от интересните въпроси, появил се в платформата за споделено знание "Куора" (Quora.com), потребител пита дали трябва да емигрира в България, ако Тръмп наистина бъде избран за държавен глава на САЩ. Подобни въпроси понякога се появяват и у нас, обикновено обаче свързани с емиграция в далечна африканска страна или самотен остров...

В случая обаче въпросът е съвсем сериозен – потребителят казва, че се интересува от българската култура и дори малко разбира езика. Признава, че е мислел да дойде в България за малко, но ако Тръмп бъде избран, това може да промени плановете му в по-дългосрочна перспектива. Отговарят му няколко души. Първи е Джей Маккинън, който живее у нас:

"Не бих те посъветвал да се местиш в България само заради евентуалния избор на Тръмп, тъй като изборите не са правилната причина за емиграция. Напротив, бих ти препоръчал да емигрираш в България, ако страната ти харесва. Дали е добра дестинация? Според мен да, но със сигурност не е за всекиго.

Мисля си, че трябва да си киберпънк, за да харесваш градската естетика на постсъветска България (далеч по-лесно е да харесваш романтичния идеал, какъвто е животът на село от XIX в.)

Естетика на градската среда
Снимка: btv.bg

Когато хората ме питат как е България, им казвам, че е като от бъдещето. Това е наполовина шега, наполовина истина.

Животът е евтин, страната е дружелюбна към имигрантите, тук е много по-безопасно отколкото в САЩ, и общо взето няма социални конфликти, които раздират по-богатите общества в ЕС. Храната е много добра, здравеопазването не е зле, а климатът е достатъчно разнообразен, така че да е интересен – но без крайности.

Полицията упражнява шокиращо малко насилие и все още чакам да видя случай, който да показва, че репутацията ѝ на корумпирана структура е заслужена. Макар да е старомодно, управлението е странно ефективно и с доста малко регулации (разбирам, че съм бил прекалено дълго в България, когато връщайки се в САЩ усетя, че сякаш влизам в полицейска държава).

Признавам, че за повечето хора това не е Обетованата земя. Говорим за страна, която икономически е толкова нежелана, че сирийските бежанци не искат да останат в нея. Заплатите са ужасни, а безработицата е висока, така че човек наистина има нужда от някакви допълнителни доходи, за да оцелее. Трябва да сте страшно предприемчиви, за да процъфтите икономически в България, но животът може да е доста лек и без много пари.

Инфраструктурата показва последиците от ентропията след 25 години липса на средства, а архитектурата на всичко построено след Втората световна война има очарованието на Алкатраз (легендарен затвор - б.ред.)

Народният театър - една от емблематичните сгради в София, строени преди Втората световна война
Снимка: iStock

Лично за мен най-лошите неща в България са, че е ужасно далече от Северна Америка и че този континент никога не е успял да свари поне поносим индийски светъл ейл (вид бира – б.ред.) От друга страна, парите, които спестявате от наем на месец, могат да ви стигнат за пътуване до Портланд и обратно."

Друг потребител – Веселин Николов, отбеляза, че луди хора има начело на много държави по света. Препоръката към човека, попитал как е в България, е ако може да си го позволи, да работи дистанционно и да опита сам как е наистина в страната.

"Начинът ви на живот ще е много различен от всичко останало, което може да си позволите на Запад и ще бъде доста добър, ако не ви пречи да живеете в апартамент.

Ако обаче просто се опитвате да избягате от политическата лудост, България е много близо до Русия и Турция, които имат традиции в тази лудост, доста по-силни от тези в САЩ. В този случай Нова Зеландия, Чили или Южният полюс би бил по-добър избор."

Друг потребител, изглежда българин, обаче не препоръчва особено страната ни.

"О, благодаря много за тази доза смях, с която започна денят ми. Притеснен си за евентуалното президентство на Тръмп, но пък искаш да се преместиш мафиотска държава като България? Почти всеки в политиката или в големия бизнес е престъпник от някакъв вид. Страната е напълно корумпирана. Това е лошата част.

Добрата е, че издръжката на живот е евтина, жените са красиви, природата – също, не е пренаселено, а геополитическата криза осигурява достатъчно обработваема земя, която да стигне за изхранването на всички."

Снимка: iStock

Трети потребител също дава съвет: "Ако си сериозен за България и биха те приели там, решението си е твое. Ако тревата е по-зелена там, ходи. Винаги можеш да се върнеш обратно, но не го прави само заради някакъв си политик."

Друг потребител, отново от България, също описва положителните и отрицателните страни на подобен избор.

"За да съм честен като българин, казвам, че тук не е страхотно място. Премиерът ни е бивш пожарникар с лоша репутация и тежки връзки с руската мафия. Правоприлагащите ни органи са толкова корумпирани, че на практика може да се отървете, дори и да сте извършили убийство. Освен това пътищата ни са толкова опасни, че за една година имахме повече жертви на катастрофи, отколкото убити във войната в Афганистан.

Но пък природата ни е красива и имаме най-прекрасните жени на света. Стандартът на живот е нисък - средният българин живее е с 2200 долара на година. Всички българи говорят английски, така че с това няма да има проблем. Столицата София е красива и има хилядолетна история. Препоръчвам ти да дойдеш в България за месеци след това да решиш дали искаш да се преместиш за постоянно."