В момента безработицата у нас е малко над 9%, а броят на безработните българи надхвърля 305 хил. души. Липсата на работа е проблем в по-голяма степен за силния пол, показват още данните от статистиката.
Младежката безработица обаче остава значително висока. Една пета от младежите между 15 и 24 години нямат работа.
Павлина Обретанова е една от младите хора, които търсят първо работно място. Тя се обръща към дните на кариерата, в които работодатели предлагат стажантски места и възможност за оставане на работа. Иска да бъде графичен или интериорен дизайнер в международна компания.
„ Международната фирма предполага много голям шанс за по нататъшно развитие и то в няколко от отраслите на фирмата не само в един”, разказва Обретанова.
Петя Петрова пък попълва документите с надеждата да попадне в отдел „Човешки ресурси" на компания за производство на храни. Надява се след стажа да се пребори за заплата между 700 и 1000 лв.
„Фирмите търсят хора млади с опит в същото време не дават шанс на току-що завършилите студенти”, коментира тя.
Работодателите са категорични, че хората, които наемат на стаж имат всички шансове да останат на постоянно работно място, ако покажат нужните качества. По думите на Нели Ангелова, представител на компания за производство на храни, образованието в същата сфера е плюс. Чуждите езици също са високо ценени.
Консултантските компании отчитат, че през тази година повече млади хора имат шанс да намерят работа. Освен в ИТ сектора, търсене на служители се очаква и в други отрасли.
„Всички видове инженерни специалности има доста търсене. С познаване на чужди езици и в логистиката, и във финансите, на пазара на труда се наблюдава липса на квалифицирани специалисти”, смята представителят на консултантска компания Светлозар Петров.
Доброто СV е първата крачка към спечелването на работното място, отчитат още консултантските компании.