Мит или реалност е да направиш силен отбор с малко пари?

Фурорът на Борусия (Дортмунд) в Шампионската лига показа, че в съвременния футбол може да се постигне голям успех и без колосални финансови инвестиции. Дали обаче, германския клуб е само едно изключение или доказателство, че не винаги парите са гаранция за резултати?

Целият състав на Борусия, отстранил богатия Реал (Мадрид), струва около 38 милиона евро. Сега само с продажбата на Марио Гьотце в Байерн, Дортмунд ще си върне цялата инвестиция. Ако оставим настрана чисто финансовите печалби, трябва да се отдаде заслуженото на ръководството, треньора и разбира се, на играчите.

На този фон инвестициите от над 400 млн. евро за трансфери се оказаха пари на вятъра за Манчестър Сити - отборът, който не успя да излезе от групите на Шампионската лига в два поредни сезона. А спечелената титла в последните секунди миналия сезон може да се окаже единственото утешение за собствениците. Само късмета в мача срещу Куинс Парк направи тима шампион, а сега тимът на Роберто Манчини изостана далеч зад традиционния победител в Англия в последните години Манчестър Юнайтед.

Самия Куинс Парк също е пример за тотален провал след огромни инвестиции. 44 млн. паунда бяха похарчени за създаването на силен отбор, воден от Хари Реднап. Резултатът - отпадане от Висшата лига. Собственикът Тони Фернандес обяви, че клубът трудно ще се върне отново при най-добрите и обмисля нова политика - инвестиция в млади играчи, подобно на Астън Вила. Може би именно този вариант е най-добрият за постигането на успехи в по-дългосрочен план.

Руските клубове също започнаха големи инвестиции във футбола, но на този етап няма сериозни резултати в европейските турнири.

В този списък с отбори няма място за грандове като Манчестър Юнайтед, Реал (Мадрид), Барселона и Байерн (Мюнхен), които са се доказали в годините, имат огромни разходи, но и приходи от реклами, телевизионни права и т.н.

Тук някъде може би трябва да споменем и българските отбори. Финансово силните клубове като Лудогорец, а преди и Литекс, станаха шампиони на България, но европейските успехи останаха мираж. Новата политика на Литекс с налагането на млади играчи и минимум чужденци показа, че все пак може да се прави силен отбор и с малко пари...

АВТОР: БОРИС КАЛЕНДЕРОВ