Димитър Бербатов се отчете с гол и пълни 90 минути при домакинската загуба на Фулъм с 1:3 от Ливърпул.

Българинът започна като абсолютно изолиран самотник напред в атката на Фулъм и за първи път пипна топката чак в 6-ата минута. За първия четвърт час той докосна кълбото едва 4 пъти, като две от тези ситуации бяха спорадични отигравания с глава при случайно попаднала у него топка.

В тези минути съотборниците му го търсеха предимно с далечни пасове и изсипани центрирания, повече от половината от тях изобщо не достигнаха до него. Това подкрепят и цифрите: за първото полувреме пасовете към Бербо бяха 26, една трета от тях с дължина над 30 метра, а от 11-те центрирания към него, точни бяха едва 5...

Вероятно и самият Бербатов усети, че така не се получава и след като изобщо не докосна топката в минутите от 20-а до 30-а, реши да промени нещата. Той се изтегли леко назад и това моментално даде резултат. Играта на Фулъм стана по-смислена, агресивна и целият тим се отпуши. Следствие на това бяха няколкото удара към вратата на Рейна и отбелязаният от Бербо гол в неговата мрежа.

Тази по-активна функция на българина продължи половин час, след което мениджърът Мартин Йол очевидно пак му „дръпна ръчната” и отново го закова самотен напред. Последва нова изолация, тъй като от 70-а до 80-а минута Бербатов игра с топката само два пъти. Това със сигурност бе императивно треньорско решение, тъй като Митко дори не се връщаше в собственото си накателно поле при корнерите – нещо, което той прави по „дифолт” откакто е във Фулъм.

3 3 0 6 8 10 4 2 9

Явно мениджърът Мартин Йол изпусна пара в края на сезона и това доведе Фулъм до пет поредни загуби в края на сезона. Холандецът си пада по въртележките в състава и най-вече по странните ротации на терена. Но очевадно е, че ролята на забит напред самотен централен нападател, прави Бербатов апатичен и отнема много от агресията му на терена. Освен това, така се ограничава шансът му да демонстрира прословутата си креативност, уникалния контрол на топката и невероятния поглед върху играта. Бербо отдавна е показал, че се чувства много по-комфортно когато играе по-често с топката и дирижира,  когато има повече свобода и възможности за неговите неочаквани и суперкласни изригвания.