Месец остава до началото на Зимните Олимпийски игри в Сочи, които се очаква да бъдат грандиозна демонстрация на тоталния властови ресурс на държавата Русия, грандоманията на един властелин и безразличието на Международния Олимпийски комитет (МОК), освен разбира се към паричните потоци.

Очакваните цени за предстоящото събитие ще достигнат зашеметяващите близо 38 милиарда евро, според едни източници, и 50 милиона долара според други. Горе-долу, все тая.

Тези инвестиции ще направят игрите най-скъпите в историята и вече е ясно, че подобно „наливане” избиване няма. Най–малкото, защото тези Зимни Олимпийски игри ще се проведат в район, който е разположен на брега на Черно море и на географска ширина, на каквато се намира и френският град Ница.

Снимка: БГНЕС


На такива места, както добре се знае, кулминацията на курортните сезони всяка година е по бански, а не по грейки. Дори в следващите дни всичкото количество сняг на земята да се изсипе в Сочи и температурите да са благоприятно ниски за зимни състезания, то в следващия половин век, това едва ли ще се случи пак, за да бъдат и другите зимни курортни сезони в Сочи така интензивни като сегашния.

За безобразията, вършени при незаконното отчуждаване на земи и събарянето на сгради, за изграждането на гигантомански спортни комплекси, тепърва ще научаваме все нови и нови детайли. Ще има и демонстрации, които до скоро бяха забранени, но под натиска на обстоятелствата, само преди броени дни, декрет постанови, че те могат да се провеждат в специално указани зони. Сигурно с цел да бъдат контролирани по-добре, но явно е, че се очаква нещо.

За съжаление, още един факт показа, че положението в Сочи може и да не е съвсем розово, както им се иска на управниците в Русия и на функционерите от МОК. Самоубийствените бомбени атентати във Волгоград по особено трагичен начин напомниха, че събитие от подобен мащаб, в район, който е в полите на Кавказ, може де бъде платформа за изява на някои безумци, които смятат, че така ще се превърнат в светии.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos


Освен това границите на Олимпийските съоръжения са само на няколко километра от доста размирната зона Абхазия, където шепа революционно настроени сепаратисти също търсят начин, за да припомнят своите претенции за независимост от „Матушка Рус”.

Севернокавказката република Ингушетия също не е далеч, а там от години силите на реда не могат да се похвалят, че са се справили с особено радикализираните си противници.

Дано мрачните прогнози не се сбъднат, но за да стане това, мерките за сигурност, които ще бъдат взети, още от сега ще надуят бюджета за игрите. Такива вече се взимат, защото в Сочи довършителни работи по обектите текат почти на всеки ъгъл, макар че курортистите, които карат ски наоколо, сигурно трудно ще релаксират спокойно при вида на добре въоръжени и доста съсредоточено гледащи пазители на реда в курорта.

Естествено, Зимните Олимпийски Игри 2014 няма да бъдат бойкотирани, въпреки наличието на някои нецивилизовани руски закони, които не пасват на разбиранията за неприкосновеност на човешкото достойнство, така както го тълкуват демократичните държави.

При очакваните постъпления от реклами и телевизионни права и при изпълнените вече договори и скорошни печалби, лицемерният световен бизнеселит ще си трае. За много неща. Състезания ще има, макар вече доста високопоставени политически фигури да заявиха своето отсъствие от Сочи през февруари 2014.

Президентите на САЩ, Германия и Франция направиха вече своя слалом около Путин и няма да ходят в Сочи.

Снимка: БГНЕС


Добре охранените функционери на Олимпийския комитет, които явно не се замислят много на кого раздават домакинствата на такива форуми, ще бъдат там и ще се хилят в присъствието на самодоволни властелини и политически мижитурки от цял свят.

А иначе Олимпийските игри трябва да бъдат бляскава платформа на спорта и празник на разбирателството между народите. Тези също.

А дано, ама май ще стане нещо в Сочи?

АВТОР: ГЕОРГИ ПОПВАСИЛЕВ