Мигранти разказват за изнудване, обири, физическо насилие, употреба на оръжие, заплахи за депортиране и атаки от полицейски кучета на турско-българската граница. Свидетелствата им са описани в нов доклад, финансиран от британската хуманитарна организация „Оксфам”.

Организацията е провела интервюта с около 20 групи бежанци, които включват 110 души от Афганистан, Сирия и Ирак. Всички интервюирани, които са имали контакт с полицията, твърдят, че в България към тях са се отнасяли зле.

Според доклада някои от нелегалните имигранти са прекарали известно време в център от затворен тип във Враждебна или Бусманци и казват, че са малтретирани и от полицията, и от хората, работещи в центъра.

Снимка: OXFAM

„Повече от 200 души пристигат всеки ден в Димитровград, след като са ходили пеша няколко дни през планините. Много от тях не са подготвени за пътуването, за застудяването и са облечени в летни дрехи и обувки”, пише в доклада на „Оксфам”.

Хората, казват, че избират маршрута през България, въпреки че са чували за лошото отношение на полицаите към чужденците, защото пътят е по-евтин от гръцкия маршрут, а и по-безопасен.

Мигрантите разказват за фрапиращи случаи при преминаване на българската граница. 17-годишно момче от Кабул, което е пътувало с петима свои приятели, също непълнолетни, избрало пътя през България пред този през Гърция, защото бил по-евтин. След като каналджията ги прекарал през границата срещу 1500 евро на човек, българската полиция ги заловила на границата със Сърбия.

Последвал опит за рекет от страна на полицията, които поискали пари в замяна на това да не ги обявяват и задържат като нелегални имигранти.

Хоратаса свидетелствали, че над тях издевателстват не само представители на силите на реда, но и хора от престъпни групи в България.

Снимка: OXFAM

Друг мигрант, 18-годишно момче от Кандахар, работило като преводач за американската армия, разказва как българските полицаи го заплашили с депортация, ако не им плати 400 евро.

В доклада се отправя препоръка към Европейския съюз да се намеси, за да защити основните човешки права в своите граници. Българското правителство все още няма позиция по темата.

Своят коментар направи министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова, която каза, че "това изобщо не е политика на гранична полиция и МВР". 

Министърът каза, че ще провери изнесените данни, като се надява „да опровергае тези факти”. В същото време Бъчварова допълни, че не може да се контролират всички служители на МВР. „Не е политика, не бих го допуснала”, каза още тя.