Бунт, безредици и обвинения в полицейско насилие – това се е случило в дома за временно настаняване в Любимец преди седмица, но МВР съобщи за инцидента чак късно снощи.
Трима алжирци са пострадали. С охлузни рани са и двама униформени. От посолството на Алжир ще сезират неправителствени организации, заради съмненията в полицейско насилие.
От Министерството са категорични, че не е имало полицейско насилие. Въпреки това не разрешиха на екип на bTV да влезе в дома и да разговаря със самите чужденци.
Преди седмица над 120 души, представящи се за алжирци, настояват да напуснат дома и обявяват гладна стачка. Те обаче не позволяват и на останалите да вечерят и назрява бунт. До този момент охраната е поверена на единайсет униформени служители. Виждайки, че изпускат нещата от контрол, те викат подкрепление.
„При пристигането на място бунтът се разраства, масово се трошат стъкла, къртят се решетки. Естествено, за да се овладее тази ситуация, се използват помощни средства и сила”, обясни пред bTV комисар Йотко Андреев. Той е служител на Дирекция „Миграция” към МВР, на чието подчинение е центърът в Любимец.
Част от хората са били вкарани в стаите си, за да не се разраства бунтът. Над 90 души в три стаи обаче остават неконтролируеми. „Докато са били вътре в помещенията, чужденците са започнали да правят въжета от чаршафи, с които да се измъкват”, обясни комисар Андреев.
От МВР обаче са категорични - насилие не е имало. Твърдението им, на свой ред също толкова категорично, отхвърля посланикът на Алжир в България. „Използвано е насилие и това се вижда от снимките, с които разполагаме”, подчерта пред bTV Негово превъзходителство Ахмед Буташ. Снимки бяха предоставени и на екип на bTV.
Според медиците, приели пострадалите обаче, състоянието им категорично не е било тежко. „Единият е бил с рана на главата. Един със счупен пръст и един с навяхване на китката. След изследванията и направеното лечение те са освободени, защото не е имало никаква нужда от болнично лечение”, обясни изпълнителният директор на хасковската болница Славчо Близнаков.
Освен версиите за това как е бил потушен бунтът, се разминават и версиите за причините за него. Сред бунтуващите се е и приятелят на Камал. Според него всичко започнало заради лошото отношение на полицаите и конкретно от един скандал с жетони за храна.
„Минават даваш жетони на ръка и той го хвърли на земя и казва „Вземи го и ходи да ядеш" и той му казва „Няма аз да вземам жетона и няма да ядем”. Всички казват, че няма да ядат и като става това, ченгетата почват да бият”, разказа Камал пред bTV.
От МВР потвърдиха, че в дома работи такава система с жетони, но са категорични, че не тя е причина за безредиците. И още едно разминаване - българските власти цитират цифри, според които алжирците са сред най-рисковите емигранти, отказва им се статут на бежанци и биват експулсирани.
Според посланика обаче истината е друга. „Искам да ви кажа нещо за тези млади хора. След като бяха задържани тук, те бяха насърчавани от Агенцията за бежанците да поискат статут. Това позволява на агенцията да надува числото на бежанците, за да поиска пари от Европейския съюз”, обясни посланик Ахмед Буташ.
В момента в Любимец при затворен режим и без право да напускат дома живеят 450 чужденци. Повечето от тях са рискови и вероятно ще бъдат експулсирани от страната.
Междувременно Върховният комисариат на ООН за бежанците призова българските власти да се справят с надигащата се вълна на ксенофобия. Организацията критикува страната ни и за лошите битови условия в центровете.