Пороят буквално помете Хасковско днес. Реки преляха, заляха къщи и пътища , десетки хора евакуирани. Най- критично бе в общините Хасково и Димитровград , където за осем часа се изля близо 100 литра дъжд на квадратен метър дъжд.
Бедстващи хора за щастие няма.
Водата заля и областния град. За броени часове реката, която преминава през Хасково и при нормални обстоятелства прилича повече на канал, покачи нивото си с около 4 метра, излезе от коритото си и заля пътища и кръстовища. Градът остана блокиран за часове.
Заради риск водата да залее дома за сираци в Хасково, 14 деца бяха преместени временно в ученическо общежитие.
Пороят връхлита областта по тъмно, на разсъмване реките вече преливат. Клокотница е едно от най-пострадалите села, в него се събират три реки. Водата влезе в 40 от къщите в него и според кмета на селото има риск някой от постройките да рухнат. 47 души, сред които възрастни и майка с деца, са евакуирани от наводнените имоти и са отведени на сигурно място при свои роднини, където да изкарат нощта.
Някои обаче сами преградиха пътя на водата към имотите си и отказаха да тръгнат със спасителите.
В момента вече не вали, но щетите са налице. За ситуацията хората обвиняват властта
„Колко населени места в България се наводниха тая година, защо всеки казва ми непочистени дерета , непочистени корита , неподдържана инфраструктура? Какво става с парите на данъкоплатеца?”, пита местен жител.
Властите засега се въздържат да потвърдят информацията за прелели язовири, но утре предстои оглед на водоемите, след което ще е ясно дали слуховете са верни.
Така или иначе, дъждът в Хасково спря и водата се оттича към Харманли. Властите в момента работят трескаво, за да предотвратят там потоп утре.
(Пак) Потоп край морето
Близо два месеца след потопа, който отне три човешки живота, водният ад се повтаря – на същото място. Този път обаче властите взеха мерки навреме и затвориха за движение опасните участъци.
Обстановката се влошава с всеки изминал час. Три язовира преляха, в късния следобед се скъса стената на язовир "Черни връх". Стотици хора са евакуирани. За щастие, пострадали до този момент няма.
Овчар, който беше издирван със спасителна техника край село Маринка, е открит невредим. Достъпът до някои от селищата е възможен само с високопроходима техника. С екип на пожарната екип на bTV стигна до едно от тези места - вилно селище Черниците, което и при предишното бедствие беше под вода.
Този път има и риск от еко катастрофа – може да се скъса стената на нефтопровод в близост.
Проливният дъжд е отнесъл изградените съвсем наскоро пътища, достъпът до селището е отрязан. Сутринта обаче хората отказват евакуация.
За да няма пак повлечени от стихията коли, пътят за Созопол беше затворен. От пътното управление ще сложат мантинели на опасните участъци.
Високите вълни са залели Северния плаж в Бургас. Залети са и ниските брегове на Несебър и Поморие. В Поморие жена е пострадала от дърво, повалено от силния вятър.
Най-сложна е обстановката във южната част на Община Бургас. Освен язовирът край Маринка, двата в село Извор също са прелели.
Пристанище Бургас е затворено за маневри. Това съобщава на сайта си Ръководство на корабния трафик. Причината е силният вятър.
Наводнени села в Пловдивско
Водолази вадиха хора от наводнените къщи в първомайското село Караджалово. Спасени са над 10 души, след като половината село остана под вода заради обилните дъждове.
Тежки са последствията и в още няколко пловдивски села - наводнени къщи има в Бяла река, Боянци, Ахматово и Богданци.
Реката, която минава през Караджалово, излезе от коритото си и наводни повече от 50 къщи. В домовете на хората водата достигна метър и половина.
Водата започнала да приижда в къщите около 10:00 сутринта. Само бързата реакция на хората е помогнала да се избегнат нещастни случаи. Някои се качват на вторите етажи на домовете, други са евакуирани с големи машини.
Десетки кирпичени постройки са срутени, други са опасни и не стават за обитаване. Хората покрай реката разказват, че треперят при всеки обилен дъжд.
Селото се намира в ниска точка, водатата е придошла от полето и за часове е потопила къщите. За пореден път.
Едва след като нивото започна да спада, хората започнаха да отводняват домовете си.
Свлачища в Смолянско и край Предела
В смолянската община Баните е обявено бедствено положение заради валежите от дъжд. Активизирали са се десетки свлачища, прекъснато е електрозахранването, няма и вода, съобщи БНР.
В Баните земната маса е затрупала две леки коли. Няма пострадали хора.
Река Малка Арда е излязла от коритото си.
Заради активиране след падналите последни валежи на свлачището на пътя Симитли-Разлог, в близост до село Градево, движението на ТИР-ове през прохода "Предел" е било спряно днес около 9 ч.
Движението се регулира със светофарна уредба, а патрулки следят трафика по пътя Симитли-Разлог. Участъкът е обезопасен и движението се извършва в едната лента. Временната организация на пътя се налага поради срутване на подпорна стена след падналите дъждове през изминалото денонощие.