Алботинският скален манастир се намира на място, пълно с енергия и история. Исторически данни сочат, че през XIV в. манастирът е бил действащ. 

Той се намира между селата Градец и Раброво, в близост и до село Делейна. До него се достига по стръмна, тясна песъчлива пътека, в чиято основа е изградена Хайдук чешма. Тъй като е лесно достъпен, в по-късни времена манастирът е служел за подслон на скотовъдци и каменоделци, и е бил ограбван от иманяри и вандализиран.

Сега са останали само останки от манастир, изграден в плитки естествени пещери и издълбани ниши в скалите. В подножието на светата обител има чешма с изворна вода, която преди години е възстановена от жител на Градец.

Алботинският скален манастир е обявяван за „народна старина” през 1927 г. и за паметник на културата с местно значение през 1969 г.

Архитектура

Манастирският комплекс е изграден във варовиковия масив от северната страна на реката на височина около 25 метра, като са използвани плитки естествени пещери и скални навеси, а допълнително са издълбани помещения и ниши с религиозни и битови функции. Комплексът се състои от осем помещения, като манастирската църква е разположена в средния сектор, в най-вдлъбнатата част от извивката на скалния масив. Тя е ориентирана според канона от запад на изток, като южната и югозападната ѝ част са напълно унищожени.

В северозападната си част манастирът има втори етаж, където се намира второто по размери помещение след църквата, за което се предполага, че е служело за трапезария. В западната част се намират другите помещения от обителта — монашески килии, магерница, изба, складове.