Кими Райконен спечели първата си победа след завръщането си за Формула 1 и така донесе и първи успех на Лотус, през този сезон и първи откакто отборът се подвизава под това име в най-престижната автомобилна надпревара, спечелвайки състезанието на Голямата награда на Абу Даби.

Втори остана Фернандо Алонсо на по-малко от секунда след победителя, а в големият герой на състезанието се превърна лидерът в световния шампионат Себастиан Фетел, който финишира трети, след като тръгна от последната позиция, а на финала бе само с 4,1 секунди след Райконен.

Нататък в класирането се подредиха Дженсън Бътън с Макларън, който бе изпреварен от световния шампион в самия край на състезанието, Пастор Малдонадо с Уилямс, Камуй Кобаяши със Заубер, Фелипе Маса с Ферари, Бруно Сена с Уилямс, Пол ди Реста с Форс Индия и Даниел Рикардо с Торо Росо.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Хамилтън спечели старта от първо място на решетката, а Алонсо успя да преодолее двама свои съперници за четвъртата позиция. Фетел пък започна от пит лейна с наказание, след като нямаше гориво за финална проверка след квалификациите, в които завърши на трето място. Германецът увреди предно дясно крило още в началото на състезанието след контакт с Бруно Сена от Уилямс, но продължи състезанието от 13-о място. Той получи първа помощ от автомобила по сигурността в десетата обиколка, когато Нико Розберг с Мерцедес и Нараин Картикеян от Испания Рейсинг се сблъскаха зловещо. Двамата обаче напуснаха пистата здрави. Въпреки че успя да поправи автомобила си, Фетел отново удари предната част при опит да избегне катастрофа с бавния болид на Торо Росо, управляван от Даниел Рикардо. Германецът започна за втори път от задна позиция в 15-ата обиколка, но отново си проправи път през колоната. В същото време обаче Хамилтън изпита неудобството от електрическите проблеми в болида на Макларън и отпадна.

Новините за отпадането на Хамилтън бяха изключително добри за Алонсо, който увеличи шансовете си за победа с изпреварване срещу Малдонадо в последвалата обиколка. Испанският пилот на Ферари застана зад лидера Райконен, който в същия момент изрече въпросната фраза към колегите си в Лотус, предупредили го за разлика от пет секунди срещу Алонсо. Финландецът защити своите думи след спирането в бокса, а Фетел изскочи сензационно на второ място след смяната на гумите в болида на Алонсо. Все пак, Фетел трябваше да се оттегли в бокса в 38-ата обиколка и се завърна на пистата на 4-та позиция, която беше на безопасно място от следващата драма в развитие. Лотусът на Ромен Грожан и болидът на Ред Бул, управляван от Марк Уебър, бяха в основата на тежка катастрофа, предизвикала ново влизане на автомобила по сигурността. В резултат на това последваха отпадания и наказание за Серхио Перес от Заубер.

Райконен пресече финалната линия за победа с време 1:45:58.667 часа под изкуственото осветление на 5.6-километровата писта в Абу Даби.

В класирането за световната титла Алонсо успя малко да съкрати преднината на Фетел. Германецът е с 255 точки, а испанецът с 245. След тях е Райконен със 198, а до края на шампионата остават само 2 състезания.

При отборите Ред Бул вече се нуждае от само 4 точки, за да си гарантира титлата. Австрийският тим е с 422 точки, следван от Ферари с 340 и Макларън 318.