Испанецът Фернандо Алонсо триумфира в Гран при на Китай. Пилотът на Ферари спечели състезанието на пистата в Шанхай, като постигна първата си победа за сезона.

За Алонсо това е 31-а победа в кариерата и първа от юни миналата година насам в Германия. Испанецът се изкачи на четвърто място във вечната ранглиста за най-много победи във Формула 1, изравнявайки се с легендата Найджъл Менсъл, който постига тези успехи между 1980 и 1995 година. Начело е Михаел Шумахер с 91 победи, пред Ален Прост с 51 и Аертон Сена с 41 успехи.

Алонсо поведе 13 обиколки преди края на състезанието и задържа преднината си до финала, като финишира за 1:36:26.945 час.

Втори на 10.168 секунди остана Кими Райконен (Финландия) с "Лотус", който финишира с повреди в болида си. Трети завърши Люис Хамилтън (Великобритания) с "Мерцедес" на 12.322 секунди след победителя. Той стартира от първа позиция.

Трикратният световен шампион Себастиан Фетел (Германия) с "Ред Бул", който потегли девети днес остана четвърти, на две десети от секундата зад Хамилтън, но продължава да е начело в класирането при пилотите.

Дженсън Бътън (Великобритания) с "Макларън" се класира пети, пред Фелипе Маса (Бразилия) с "Ферари".

В тактическата битка на смяна на гуми и спирания в бокс двукратният световен шампион Алонсо победи и записа първа победа за сезона. Той за последно влезе в бокса 14 обиколки преди края и малко по-късно оглави класирането, след като изпревари Фетел. Испанецът стартира от трета позиция, но успя да изпревари
Райконен и Хамилтън. Фетел влезе в бокса пет обиколки преди финала и остана извън подиума.

Марк Уебър (Австралия) с "Ред Бул" отпадна още в 18-а
обиколка на надпреварата. Той стартира последен заради смяна на двигателя, но в 15-та обиколка се сблъска с Жан-Ерик Верн (Франция) с "Торо Росо". При катастрофата се отказа колелото на болида на Уебър и остана за кратко на пистата, което бе доста опасно за останалите пилоти.
Нико Розберг (Германия) отадна в 23-та обиколка, което му се случва за втори път този сезон.

В генералното класиране Фетел има 52 точки, Райконен е втори с 49 точки, пред Алонсо с 43 точки, Хамилтън с 40 точки и други.

Следващото състезание от Формула 1 е следващата неделя в Бахрейн.

Класиране от Гран при на Китай, 3-ти страт за сезона във формула 1 от общо 19 състезания за сезона:

1. Фернандо Алонсо (Испания), Ферари - 1:36:26.945 ч.