Кими Райконен спечели Гран при на Австралия, първи кръг от шампионата във Формула 1. На пистата в Мелбърн пилотът на Лотус изпревари Фернандо Алонсо с Ферари и стартиралия от първа позиция Себастиан Фетел с Ред Бул.

Райконен регистрира победа номер 20 в кариерата си в най-престижната автомобилна надпревара и спечели точки в 18-и пореден старт. 33-годишният финландец записа най-силното си състезание на тази писта за последните 6 години, финиширайки за време от 1:30:03,225 час. Втори на 12,4 секунди остана Алонсо. Фетел пък допусна изоставане от 22,3 секунди.

Световният шампион от 2008 година Люис Хамилтън, който дебютира за Мерцедес, се нареди пети.

"Знаех, че имам добра машина и бях уверен, че ще направим добро състезание. Доволни сме от победата, но имаме ужасно много работа, ако искаме да спечелим титлата", коментира Кими Райконен.

Състезанието бе доста интересно, като за 58-те обиколки се смениха седем различни лидери.

Стратегическо за успеха на Райконен се оказа това, че финландецът спря само два пъти в пит стопа за смяна на гуми, докато Алонсо посети бокса три пъти.

Победителят започна състезанието от седма позиция, но след добро каране, той се утвърди на четвърта позиция още в първите обиколки.

Райконен се движеше внимателно и едва в 23-ата обиколка влезе в бокса за първи път, докато болидите пред него, управлявани от Алонсо, Маса и Фетел, спряха за смяна на гуми за втори път.

Алонсо изпревари лидерите в началния етап на състезанието Фетел и Маса с ранно второ влизане в бокса. Испанецът направи няколко много бързи обиколки и поведе колоната. В 43-ата обиколка обаче на върха за втори път излезе Райконен, който не допусна да бъде изпреварен до самия край.

Фетел, който бе определян за фаворит в тази надпревара, тъй като показа добри времена в тренировките и спечели квалификацията за място, в крайна сметка се нареди трети, тъй като имаше проблеми с гумите. След състезанието германецът заяви, че е ''имал усещането, че гумите ще се разпаднат след първите обиколки''.