Точно в 14,00 часа днес на пистата "Силвърстоун" ще започне състезанието за Голямата награда на Великобритания, 8-ми кръг от световния шампионат във Формула 1. От първа позиция ще потегли Фернандо Алонсо (Рено). Втори стартира Кими Райконен (Макларън-Мерцедес). От втора редица ще тръгнат съответно пилотите на Ферари Михаел Шумахер и Фелипе Маса. Пети ще стартира пилотът на Рено Джанкарло Физикела. Шести на стартовта решетка ще за застане Рубенс Барикело (Хонда). Пилотите трябва да направят 60 обиколки по 5,141 км всяка или да изминат общо 308,355 км.

КОМЕНТАРИ НА ЖИВО:

Старт: Чист старт за лидерите. Алонсо поведе пред Кими и М. Шумахер.

1 об.  Кола за сигурност на пистата заради катастрофата на Ралф Шумахер и Марк Уебър. Спийд подпря Ралф на третия завой и той се удари в Уебър.

2 об. Временно класиране: Алонсо, Райконен, М.Шумахер, Маса, Физикела, Хайдфелд, Монтоя, Барикело, Розберг, Вилньов.

Рестарт 4 об: Борба между първите трима. Жестока битка , Райконен притиска Алонсо , а Шумхер дебне зад тях.

6 об. Алонсо прави най-бърза обиколка, но в следвашия тур Кими подобрява постижението му. Първите петима се откъсват напред.

7 об. Оспорвана битка между Монтоя и Вилньов за шестото място. Разликата между Алонсо, Райконен и Шуми е по-малко от три секунди.

9 об.  Бътън отпада пред собствена публика. Двигателят на Хонда отново гръмна и британецът спря в тревата. Поредното разочарование за Дженсън.

11 об. Алонсо отваря разлика между Кими и Пилето. Зад тях продължават да бъдат Маса и Физикела.

14 об. Алонсо отново с най-бърз тур. Испанецът води с 3,2 секунди пред Кими. Шуми е плътно зад него.

17 об. Физикела е с най-голяма скорост на завой номер 5 - 198 ким/ч. Трули в бокса. Бърз стоп за 7,6 секунди.

19. об. Пилето в бокса. 8,5 секунди за него и бензин за 20 обиколки. Ранно спиране за герамнеца.

20 об. Маса и Кими също минаха през пита. 8,6 секунди за Райконен и 8,7 за бразилеца. Очакваме Алонсо да влезе в пита всеки момент.

21 об. Физикела мина през пита и излезе пред Маса. В същото време Алонсо също е при механиците си. Звездата на Рено отново е лидер. Райконен е трети, пред Шуми и Физико.

22 об. Няма промяна в позициите на лидерите. Втори се движи Хайдфелд, но той не е минал през бокса. Трети е Кими, а четвърти Шуми.

25 об. Хайдфелд се забави цели 15 секунди в пита и изостана в класирането. Временно класиране: Алонсо, Кими, Шуми, Физикела, Маса, Вилньов, Монтоя, Хайдфелд. Фернандо води с 12 секинди пред Райконен и лети на пистата.

33 об. Леко затишие на трасето. Алонсо води с 12 секунди на Кими. Шуми е 2 сек. зад финландеца. Слведват Физикела (+18 сек), Маса (+21 сек), Монтоя, Хайдфелд.

35 об. Интрига има само за второ и четвърто място. Ще изпревари ли Пилето Кими в бокса? или Маса ще мине пред Физико? Очакваме развръзката на свторите спирания.

38 об. Михаел Шумахер постига най-добра скорост на старт-финалната права от 298 км/ч.

41 об. Шуми за втори път в пита за 6,8 секунди.

42 об. Кими в бокса за 8 секунди и излиза зад М.Шумахер. Страхотна работа за механиците на Ферари. Пилето се доближава до втората позиция.

43 об. Алонсо също в пита за 6,8 сек. Без проблеми за световния шампион. Очертава се поредна победа за пилота на Рено.

44 об. Маса и Физико спряха едновременно, но италианеца излиза пред Фелипе и запазва четвъртото си място.

47 об. Остават 13 обиколки до финала. Временно класиране: Алонсо, М.Шумахер (+12 сек.), Райконен (+14 сек.), Физикела, Маса, Монтоя, Хайдфелд. Испанецът едва ли ще има проблеми да спечели поредната си победа.

54 об. Физикела притиска Райконен за третото място.

58 об. Физико е много близо на по-малко от секунда зад Кими.

Финал: Световният шампион Фернандо Алонсо (Рено) спечели шестата си победа за сезона на пистата “Силвърстоун” във Великобритания, осми кръг от шампионата на Формула 1. Испанецът отново бе над всички и с изключение на моментите, когато бе във бокса водеше през всичките 60 обиколки. Втори финишира Михаел Шумахер (Ферари), който с много добра тактитка изпревари по време на втория стоп завършилия трети Кими Райконен (Макларън-Мерцердес). Четвърти остана Джанкарло Физикела (Рено). Пети и шести финишираха съответно Фелипе Маса (Ферари) и Хуан Пабло Монтоя (Макларън-Мерцедес). Седми остана Ник Хайдфелд (БМВ-Заубер).