Фернандо Алонсо зарадва публиката и триумфира в първото за сезона във Формула 1 състезание в Европа – Гран при на Испания на пистата в Каталуня.

Испанският пилот на Ферари завърши надпреварата с време 1:39:16.596 часа, като остави на 9.338 секунди зад себе си Кими Райконен с Лотус.

Алонсо спечели втора победа за сезона след успеха в Китай на 14 април, а това беше и първи успех за пилота на Ферари в Барселона от седем години насам, когато караше за отбора на Рено. Бразилецът Фелипе Маса допълни триумфа за италианския тим с трето място, като зад него останаха 3-кратният световен шампион Себастиан Фетел и неговият съотборник в Ред Бул - Марк Уебър.

Стартиралият от полпозишън Нико Розберг с Мерцедес, зае шестото място пред Пол ди Реста от Форс Индия, пилотите на Макларън - Дженсън Бътън и Серхио Перес, както и Даниел Рикардо от отбора на Заубер.

Петото състезание за сезона отново беше доминирано от тактическа битка при подбора на гуми и спирания в бокса, като Ферари демонстрира сериозен напредък в това отношение. Алонсо беше забележителен през цялото състезание, започвайки в равно темпо с Фетел. Двамата пък изпревариха още на старта втория в квалификациите Люис Хамилтън, който завърши едва на 12-о място.

Розберг защити първата си позиция от квалификациите до обиколка номер 13, когато загуби скорост и беше изпреварен от Фетел, Алонсо и Райконен, смъквайки се в последствие до шестата позиция. Алонсо караше първоначално зад световния шампион, но успя да го изпревари при спиране в бокса и пое контрол над състезанието, а в последствие завърши с 9.338 секунди пред Райконен. Маса пък изостана с над 38 секунди от своя съотборник.

Фетел запази първото място в генералното класиране при пилотите, където вече е с актив от 89 точки. Райконен е втори с 85, а Алонсо се изкачи на 3-то място със сбор от 72 точки.