Себастиан Фетел спечели четвърта поредна световна титла във Формула 1. Германецът спечели Гран при на Индия, финиширайки първи с време 1:31:12.187 часа.

Това е 36-ата победа кариера на състезателя на Ред Бул. Втори и трети се наредиха съответно Нико Розберг (Мерцедес) и Ромен Грожан (Лотус).

Така Фетел стъпи на световния връх за четвърти пореден път и се изравни по титли с Ален Прост. Повече имат единствено Михаел Шумахер - 7 и Хуан Мануел Фанджо - 5.

Фетел: Това е един от най-щастливите дни в живота ми >>

Германецът започна отлично състезанието от пол-позишън, докато Фелипе Маса изпревари изненадващо мерцедесите на Нико Розберг и Люис Хамилтън за второ място в класирането. Фернандо Алонсо обаче не изпита подобно щастие защото той се допря до болидите на Уебър и на Дженсън Бътън, което го остави на десета позиция още в първата обиколка.

Фетел спря изненадващо в бокса на Ред Бул след втората обиколка, а Алонсо последва оттеглянето на лидера за смяна на гуми и предно крило, което остави двамата на 19 и 20 място. Маса пък поведе в Индия, но седем обиколки по-късно бразилецът също спря за смяна на гумите, което поднесе лидерството в ръцете на Уебър. Точно в тази част от състезанието обаче Фетел нямаше как да бъде спрян и той се изкачи до второ място, докато Алонсо заседна на 14-о, изпитвайки сериозни проблеми с управлението на болида на Ферари.

Уебър спря в бокса на Ред Бул в 29-та обиколка за смяна с меки гуми при опит за спринт в средата на състезанието, а две по-късно същото направи и Фетел. Гумите на австралиеца издържаха само пет обиколки и световният шампион се завърна на първото място, което той задържа до края. Агонията на Уебър пък приключи в 40-та обиколка, когато той получи повреда в болида и се оттегли.

Фетел е с 322 точки в генералното класиране преди последните състезания за сезона в Абу Даби, САЩ и Бразилия. С това той вече спечели титлата и чисто математически, като за да остане в борбата за първото място, Алонсо трябваше да спечели и да се надява неговият съперник да завърши на шесто или по-лошо място в Гран при на Индия. Испанският пилот на Ферари е с актив от 207 точки, следван от Кими Райконен от Лотус със 183.

Аржентинецът Хуан Мануел Фанджо спечели четири от петте си титли във Формула 1 между 1954 и 1957 година, което е равно на постижението на Фетел през новия век. Германецът Михаел Шумахер пък има пет поредни титли от общо седем в надпреварата, след като той беше неизменно на върха между 2000 и 2004 година. Ален Прост пък е равен по трофеи с Фетел, но неговите не са спечелени в поредни сезони във Формула 1.

26-годишният Фетел е най-младият пилот с четири титли от най-престижната автомобилна надпревара. Шумахер стигна до този брой трофеи едва на 32 години, докато Прост беше на 32, а Фанджо - на 45.