Нигерия е първият финалист на турнира за Купата на африканските нации след победа с 4:1 над Мали. "Суперорлите" бяха пълни господари на терена и решиха всичко в своя полза с три гола през първото полувреме.

Защитникът Ува Ечиеджиле откри резултата в 25-ата минута, а само пет по-късно Идейе удвои преднината на нигерийците. Минута преди края на първото полувреме пък Емануел Еменике направи 3:0.

В 60-ата минута Ахмед Муса покачи на 4:0, а в 75-ата минута Мали стигна до почетно попадение, дело на резервата Шейк Диара.

Буркина Фасо изненадващо се класира за финала в турнира за купата на африканските нации след като се наложи с дузпи над фаворита Гана с 4:3. В редовното време и след продълженията срещата завърши 1:1.

Ганайците поведоха в 13-ата минута след точно изпълнена дузпа от Мубарак. Точно след час игра Буркина Фасо стигна до изравнителен гол чрез Бансе.

При дузпите точни за Буркина Фасо бяха Коне, Траоре и отново Бансе, а пропуск направи Кулибали. за гана се разписха Атсу и Афул, но решителни се оказаха пропуските на Ворза, Клоти и Агиеманг-Баду.