Мали се класира за 1/2-финалите на Купата на африканските нации, след като елиминира домакина на турнира ЮАР. В редовното време и продълженията двата тима не успяха да се победят и завършиха наравно 1:1, но при дузпите играчите на ЮАР се провалиха.

Всичко започна отлично за домакините и 45 000 зрители на "Моузес Мабдиха Стейдиъм" в Дърбан бяха на крака в 31-ата минута, когато Тукело Рантие откри резултата в полза на ЮАР.

В 58-ата минута обаче Сейду Кейта изравни след пас на Самаса и прати мача в продължения. След като и там не паднаха нови попадения, се стигна до изпълнението на 11-метрови наказателни удари.

Сифиве Чабалала бе точен в първата дузпа за ЮАР, а Диабите вкара първия удар за Мали. Фърман обаче пропусна за ЮАР, докато Тамбура даде предимство на малийците. И третата дузпа за домакините бе пропусната, този път от Махлангу, а Траоре направи 3:1. След като и Маджоро не успя да отбележи 4-ата дузпа за ЮАР, Мали се класира напред, където ще срещне победителя от мача Кот д'Ивоар - Нигерия.