Италия спечели малкия финал на турнира за Купата на конфедерациите след изпълнение на дузпи. Мачът за третото място с Уругвай завърши 2:2 в редовното време, нямаше гол в продълженията, а при дузпите играчите на Уругвай направиха три пропуска и оставиха медалите за „скуадра адзура”.

Италия започна срещата по-активно, но контраатаките, на които залагаха уругвайците, се оказаха ефективни и първата по-сериозна възможност бе пред вратата на Буфон. Опитният вратар обаче внимаваше и не допусна ранен гол.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В 24-ата минута „адзутите” успяха да поведат. Алесандро Диаманти изпълни фаул, топката удари страничната греда, отклони се в гърба на вратаря на Уругвай Муслера, а Астори довкара на голлинията. 8 минути по-късно Кавани прати топката във вратата, след като засече центриране от фаул, но имаше засада и попадението не бе зачетено.
Все пак Уругвай изравни, а автор на гола бе Кавани. Това се случи в началото на второто полувреме – 58-ата минута. В 67-ата Форлан пропусна невероятна възможност да обрат – остана сам срещу Буфон, който успя да отрази и двата му изстрела към вратата.

В 73-ата минута Алесандро Диаманти отново даде преднина на Италия, след като изпълни по блестящ начин пряк свободен удар от около 23-24 метра и не остави шанс на вратаря. Само 5 минути по-късно обаче и Кавани показа, че може да бие фаулове и за втори път изравни резултата.

Футболистите и на двата отбора обаче се измориха и не успяха да реализират победно попадение, което доведе мача за третото място до продължения. Те също останаха без гол, а Италия остана и с човек по-малко, след като в 110-ата минута Монтоливо получи втори жълт картон за нарушение срещу суарес и бе изгонен. Стигна се до дузпи. Италианците обаче вече веднъж паднаха по този начин (от Испания на полуфинала) и при втория опит не допуснаха това да се случи отново.

Джакерини не сгреши и отново даде преднина на Италия - 2:3
Гаргано не издържа на напрежението при решителната дузпа, пропусна и даде бронзовите медали на Италия - 2:3