Бразилия спечели с 4:2 голямото дерби с Италия и завоюва първото място в група А на Купата на конфедерациите. Още преди срещата двата тима вече си бяха осигурили място на полуфиналите, но сега тези два гранда на световния футбол трябваше да решат кой ще спечели групата и най-вероятно ще избегне световния и европейски шампион Испания преди финала.

Резултатът бе открит едва в края на първото полувреме. След центриране от свободен удар Фред успя да стреля с глава Буфон изби, но при добавката влезлият на мястото на контузилия се Давид Луис – Данте, вкара за 1:0.

След почивката двата тима се развихриха, като значително вдигнаха оборотите и умножиха многократно положенията и головете.

Още в 51-ата минута "адзурите" стигнаха до изравняване. След изсипана топка на Буфон, Балотели технично с пета успя да изведе Джакерини, който напредна и след като навлезе в наказателното поле с хубав удар остави вратаря Жулио Сезар безпомощен.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

"Селесао" обаче бързо успя да възстанови аванса си и само четири минути по-късно Неймар от пряк свободен удар на границата на наказателното поле реализира за 2:1.

В 66-ата минута блесна и голмайсторът на бразилското първенство Фред. След дълъг пас на Марсело нападателят на Флуминензе овладя топката на гърди, след което много мощно успя да гардира и да се справи с Киелини и да нанесе безпощаден удар, с който направи 3:1.

Именно Киелини обаче успя също да се разпише и в 71-ата минута намали на 3:2. След центриране от ъглов удар се получи разбъркване пред вратата на домакините, чу се съдийски сигнал на рефера Равшан Ирматов от Узбекистан, но в същото време Киелини прати топката във вратата на Жулио Сезар. Бразилците протестираха, но всъщност свирката прозвуча за нарушение на Данте срещу Балотели, но впоследствие топсъдията на Азия реши да даде авантаж и да зачете попадението.

Италия можеше и да изравни в 80-ата минута, но късметът помогна на домакините след удар с глава на Маджо, който срещна напречната греда.

Последва отговор на Бразилия и минута преди края "златисто-сините" стигнаха до ново попадение, като Марсело и Фред отново бяха замесени в една и съща ситуация. Левият бек стреля от разстояние, Буфон спаси, но след това Фред изскочи зад защитниците в синьо и реализира за крайното 4:2.

Така Бразилия финишира на върха в групата и може би ще се размине със световния и европейски шампион Испания на полуфиналите на турнира. „Селесао” завърши с пълен актив от 9 точки, а Италия остана на втора позиция. Третата позиция е за Мексико, който спечели срещу Япония с 2:1 и завърши с 3 точки, а азиатците останаха без точка.