1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,986.0

Задава ли се нова финансова криза?

Задава ли се нова финансова криза?

Действия на Уорън Бъфет будят тревожни опасения

Един от най-великите финансисти на нашето време Уорън Бъфет съветва всеки човек да има от три до шест месеца спестявания, за да посрещнете спешните си нужди, преди да реши да инвестира в нещо. Това е особено вярно, ако се задава рецесия, както може да се случи през 2024 г. Защо имате нужда от тези спестявания? Защото не можете да реагирате на всеки възход и спад на пазара. Трябва да инвестирате и да оставите инвестициите си на мира за седем години, през които икономиката ще се движи нагоре и надолу.

Когато лихвените проценти са ниски, хората и фирмите лесно могат да заемат пари. Това води до повече разходи, което води до повече печалби, което води до по-висока стойност на активите. По същия начин, когато гравитацията е ниска, материята ефективно тежи по-малко и може да се издигне. Ако лихвените проценти се повишат през 2024 г., активите ще струват по-малко, което значи, че моментът ще е подходящ за инвестиране, смята Бъфет.

Рецесиите са резултат от мудна икономика. Често това е свързано с по-високи лихви. И тъй като по-високите лихвени проценти са свързани с по-ниски стойности на активите, вашето портфолио ще струва по-малко. Бъфет описва себе си като нетен купувач на акции, което означава, че купува повече, отколкото продава. Ако имате увереността да избирате акции и да ги държите, 2024 г. може да е подходящо време да вземете акции, които иначе не бихте могли да си позволите.

Наскоро Бъфет Бъфет казва, че фондовият пазар все повече прилича на казино и младите инвеститори трябва да внимават, за да избегнат бъркотията.

Междувременно Бъфет изглежда не е намерил много печеливши възможности за инвестиране през 2023 г. 

През третото тримесечие на 2023 г. неговата компания Berkshire беше нетен продавач на акции в размер на почти 5,3 милиарда долара. Предишните две тримесечия не бяха по-различни, тъй като конгломератът продаде нетно акции на стойност 8 милиарда долара и 10,4 милиарда долара съответно през второто и първото тримесечие, което доведе до почти 24 милиарда долара от началото на годината.

Подготвя ли се Бъфет за срив на фондовия пазар?

Последният път, когато Бъфет установи, че е трудно да разгърне процъфтяващата купчина пари на конгломерата, беше през 2019 г., когато той беше доста пестелив както с обратното изкупуване, така и с инвестирането в акции на публично търгувани компании, пише barchart.com.

Американските акции наистина се сринаха през първото тримесечие на 2020 г., но това се дължеше на пандемията от COVID-19 – въпреки че оценките на акциите може би вече бяха разтегнати в началото на годината. Бъфет намери утеха в акциите на Berkshire през 2020 г. и 2021 г., тъй като относителното слабо представяне на акциите му помогна да изкупи обратно рекорден брой акции на по-ниски цени, като по този начин добави стойност за акционерите.

Снимка: iStock

Но гледайки по-скорошните ходове на Бъфет, инвеститорът не изглежда да може да намери много завладяващи възможности на пазара, включително собствените акции на Berkshire, които са нараснали с около 17% миналата година.

Въпреки че това, че Бъфет не намира стойност в котираните акции, включително акциите на Berkshire, може да е неговият личен "кошмарен" сценарий за предстояща криза. Това се подклажда от страховете от рецесия в САЩ, както и опасенията относно финансовата стабилност на фона на растящия дълг на страната, който вече предизвика понижения на кредитния рейтинг от водещи рейтингови агенции.

Какво казват инвеститорите за евентуална предстояща криза?

Инвеститорите, търсещи окуражаващи икономически новини, ги намериха в растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) на икономиката на САЩ през 2023 г. За последния отчетен период, четвъртото тримесечие на 2023 г., икономиката нарасна с годишен темп от 3,2%. 

„2023 г. беше година на предимно ускоряване на икономическия импулс, вместо това, което мнозина очакваха, че ще забави растежа“, казва Роб Хауърт, старши директор по инвестиционна стратегия в U.S. Bank Wealth Management. 

„Силният пазар помага на потребителите да поддържат нивата на разходите“, отбелязва Хауърт. Икономиката продължава да се възползва от много ниската безработица (3,7% през януари) и стабилния растеж на работните места. Освен това има значително повече работни места, отколкото налични работници. 

През последните години първо предизвикани от последиците от пандемията COVID-19 през 2020 г., след това възобновяване на инфлацията, започнало през 2021 г., последвано от значително покачване на лихвените проценти през 2022 и 2023 г. Основната мярка за инфлацията, индексът на потребителските цени (CPI), достигна своя връх през юни 2022 г. с повече от 9% през предходния 12-месечен период. Оттогава инфлацията се забави и към януари 2024 г. възлиза на 3,1% спрямо предходния 12-месечен период.

„Данните от януари 2024 г. показват, че потребителските разходи са се понижили, но все още има редица положителни икономически сигнали в други данни“, казва Роб Хауърт, старши директор по инвестиционна стратегия за U.S. Bank Wealth Management. „Въпреки това, голям въпрос, който може да стимулира пазарите и времето за намаляване на лихвените проценти от Фед, е дали потребителите могат да продължат да харчат с достатъчно темпо, за да поддържат растежа на икономиката.“

Облекчаването на инфлацията изглежда е пряко свързано с решението на Федералния резерв (Фед), който започна през 2022 г., да повиши основния лихвен процент. Усилията на Фед да сложи спирачки на икономиката увеличиха риска от рецесия. И все пак потребителите не бяха обезсърчени и похарчиха достатъчно, за да поддържат икономиката на релси. БВП през 2023 г. нарасна сравнимо с растежа преди 2022 г., период, подчертан от ниски лихвени проценти и инфлация.

През декември 2023 г. Фед сигнализира, че скоро може да измести фокуса си и да започне да намалява краткосрочните лихвени проценти, знак, че е удобно, че инфлацията не е заплахата, която беше преди. Въпреки това, „доста обнадеждаващите признаци за продължаващ икономически растеж въз основа на най-новите данни може да означават, че Фед ще задържи линията на лихвените проценти по-дълго от очакваното от пазара“, отбелязва Хауърт.

Членовете на Федералния комитет за отворен пазар (FOMC) посочиха, че през 2024 г. може да има три намаления на лихвените проценти. Хауърт казва, че пазарите за известно време са предполагали, че намаленията на лихвените проценти ще започнат в началото на 2024 г. и че вероятно ще се случат повече от три.

В отговор на агресивните повишения на лихвените проценти на Фед, доходността на много (депозитни сертификати, фондове на паричния пазар, облигации) също се повиши. Ипотечните проценти и лихвите, начислени върху други видове финансиране, като дълг по кредитни карти, автомобилни заеми и бизнес заеми, също се повишиха.

Променящата се среда на лихвените проценти оказа най-голямо въздействие върху области на икономиката, зависими от кредитирането. Активността се забави поради нарастващите лихви по ипотечните кредити, които близо до 8% през октомври 2023 г., най-високото ниво от повече от две десетилетия.

Може ли икономиката да се стабилизира?

Докладите за БВП през 2023 г. предоставиха окуражаващи признаци, че Фед може да е постигнал „меко приземяване“ за икономиката, предотвратявайки рецесията. Но несигурността относно устойчивостта на икономиката продължава.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии