Ботев отсрами България в сблъсъците с казахстански отбори на старта на Лига Европаи след успех с 5:0 в реванша с Астана преодоля първия квалификационен кръг на втория по сила континентален турнир.

След успеха с 1:0 в първата среща българският отбор отстрани съперника си с общ резултат 6:0 и се класира във втория кръг на надпреварата. Там Ботев ще се изправи срещу Зрински (Мостар). Деветият от първенството на Босна и Херцеговина също премина през началния етап на турнира и отстрани УЕ Санта Колома (Андора) след 3:1 в първата среща като гост и 1:0 в реванша като домакин.

След предпазливо първо полувреме, пловдивчани се развихриха през втората част, когато реализираха всичките си попадения.

Ключовият момент преди почивката бе изгонването на футболиста на гостите Исламбек Куат, който в рамките на 5 минути си изкара 2 жълти картона и в 34-ата мин. напусна преждевременно терена.

Домакините можеха веднага да се възползват от численото си преимущество и само минута след изгонването на казахстанския футболист Мариян Огнянов направи хубав пробив и изведе Вандер Виейра на стрелкова позиция, но ударът на бразилеца не намери рамката на вратата на гостите.

В 41-ата минута Иршак също застраши противника като отправи страхотен удар от далечна дистанция, който обаче бе отразен от вратаря на Астана Ерич.

Българският тим започна разсеяно втората част и в 49-ата минута казахстанците изненадващо можеха да поведат, след като Фокси бе изпуснат в наказателното поле и стреля, но вратарят Стаховяк спаси.

Това обаче изглежда отрезви домакините и много скоро те нанесоха решителен удар. В рамките на само четири минути "жълто-черните" реализираха три попадения. В 54-ата мин. влезлият като резерва Тодор Неделев пусна отличен дълъг пас по лявото крило към Веселин Минев, капитанът напредна, подаде в центъра на наказателното поле на съперника, където Мариян Огнянов засече топката за 1:0.

Минута по-късно Ботев стигна до дузпа за нарушение срещу Неделев. Вандер бе точен от бялата точка и реализира.

След приноса си в първите две попадения Неделев увенча силното си включване с гол. В 58-ата минута Вандер изведе Анисе сам срещу вратаря на съперника, ударът на мадагаскареца срещна страничната греда, но при добавката Неделев отбеляза за 3:0.

Това обаче не бе всичко. Българският тим пропусна още няколко възможности, спасени от вратаря Ерич, но в 71-ата минута сърбинът вече трябваше да вади отново топката от мрежата си. След центриране от корнер Бобан Грънчаров се извиси над всички и с глава реализира за 4:0.

Три минути по-късно Неделев вкара още веднъж. След многоходова атака младокът се оказа зад бранителите на гостите и сам срещу Ерич оформи крайния резултат 5:0.

Така след седмица Ботев ще гостува в Мостар. Зрински е домакин в първата среща на 18 юли, а реваншът в Бургас е на 25-и.

БОТЕВ - АСТАНА 5:0

1:0 Огнянов (54)

2:0 Вандер (56-дузпа)

3:0 Неделев (58)

4:0 Грънчаров (71)

5:0 Неделев (74)

Ботев: Адам Стаховяк, Йордан Христов, Бобан Грънчаров, Сивард Спрокел, Веселин Минев, Борис Галчев (76-Луис Педро), Томаш Иршак, Вандер Виейра (61-Костадин Дяков), Мариян Огнянов, Анисе Абел, Ромарио Кортзорг (46-Тодор Неделев)

Астана: Ненад Ерич, Зелао, Виктор Дмитренко, Кайрат Нурдаулетов, Валери Коробкин, Блажо Игуманович, Дамир Кояшевич (64-Танат Нусарбаев), Исламбек Куат, Фокси Кетевоама (74-Кирил Пасичник), Абзал Бейксебеков, Марат Шахметов (60-Улан Конисбаев).