Мечтата на Челси да спечели 4 трофея този сезон продължава да е жива! „Сините” от Лондон се промъкнаха до полуфиналите на Шампионската лига с драматична победа срещу Валенсия с 2:1 като гост. Решителното попадение за английския тим падна в последната минута на мача и негов автор стана Микаел Есиен. Началото изобщо не подсказваше злощастната развръзка за испанците. Те доминираха през първото полувреме и заслужено откриха с гол на Мориентес. След почивката Челси вдигна оборотите и в 52-ата минута Шевченко изравни. До края натискът на лондоначни не стихна и така се стигна до точния шут на Есиен, който потопи в скръб феновете на „Местая”.

""/Наставникът на англичаните започна с титулярната си двойка в атака Шевченко – Дрогба, подпомагани от втора позиция от Лампард и Балак. Тази тактика не даде резултат в началните минути, защото домакините бяха излезли с наситена халфова линия, която пресираше съперника и използваше всяка възможност за бързи контраатали. В 9-ата минута след изпълнение на ъглов удар Давид Вийя стреля опасно с глава, но Петер Чех спаси. Челси отговори с мощен шут на Есиен, преминал встрани от вратата. Набезите към двете врати се редуваха един след друг, но не носеха реална заплаха за вратарите. След половин час игра хубава комбинация на Валенсия изведе Мориентес фронтално срещи Чех, но силният удар на нападателя срещна десния страничен стълб. Моро обаче сес реваншира малко по-късно, когато се пласира най-добре в наказателното поле и засече точно центриране на ""/Хоакин – 1:0. Ентусиазирани от гола, домакините можеха да вкарат и втори, но Ашли Коул се намеси решително в последния момент. Краят на полувремето принадлежеше на Челси. Най-активният в състава на Моуриньо – Дидие Дрогба, беше близо до гола, но Канисарес отрази силния му удар.

Негативният развой принуди португалеца да вземе мерки и още на полувремето той замени десния бек Диара с халфа Джо Коул. Тази рокада се оказа сполучлива, защото Челси пое инициативата от самото начало и в 52-ата минута достигна до заслужено изравняване. Голът стана скед като ""/Дрогба стреля отблизо в тялото на Канисарес, но при добавката Шевченко не сгреши и направи общия резултат от двата мача 2:2. В следващите минути Челси продължи да доминира, а испанците си служеха предимно с тактически нарушения и симулации.

Мачът клонеше към продължения, но за сетен път Челси показа характер в най-важните моменти. Една бърза контра в 89-ата минута намери Микаел Есиен отдясно и той, вместо да центрира, стреля в близкия ъгъл на Канисарес. Безпогрешният дотогава страж явно подцени ситуацията и топката влетя в мрежата му – 1:2. Моуриньо веднага се погрижи да запази ""/скъпоценния резултат и извърши двойна смяна, пускайки Макелеле и Калу на местата на Лампард и Шевченко.

Така Челси продължава да се бори на четири фронта и на полуфиналите вероятно ще се изправи срещу друг англисйки тим – Ливърпул. „Червените” имат преднина от 3 гола срещу ПСВ Айндховен и едва ли ще допуснат изненада на „Анфийлд”.