61% от българите твърдят, че е възможно зимните спортове да се развиват, без да се нарушават законите. Това показват резултати от изследване на Националния център за изучаване на общественото мнение.
Според 15% от анкетираните развитието на зимните спортове е възможно само с цената на нарушаване на законите. Малко по-често от останалите на това мнение са заетите в частния бизнес и заможните, както и собствениците на гори.
При представянето на всички предложени поправки в Закона на горите, трябва да се има предвид обществения интерес, посочват от НЦИОМ.
Същевременно цели 70% от анкетираните не познават предложените промени в закона. Едва 30% са запознати с тях и то от медиите.
51% смятат, че изискването при строителство да се прави оценка на въздействие върху околната среда е в интерес на цялото общество, затова те не подкрепят премахването му. Това мнение е най-разпространено сред високо образованите участници в изследването и хората в София.
Според 70% забраната за строителство в заменените от предишното правителство гори трябва да продължи да бъде в сила и само 10% искат тя да отпадне.
Според 50% от участвалите в настоящото проучване е приемливо предложението за така наречените стъпки на лифтове, за електропроводи и др. съоръжения да се учредява право на строеж и съответните терени да остават горски фонд. 19% смятат, че това е неприемливо и вредно за горите.
Натежават предпочитанията към запазване на изискването при строителство на големи инфраструктурни съоръжения в горите да се променя и предназначението на съответните терени като те отпадат от горския фонд. 41% от анкетираните са за това. Почти двойно по-малко (24%) подкрепят възможността това изискване да отпадне.
На законовото ограничение пред изсичането на горите и строителство в зимните курорти се гледа като на гаранция, макар и не съвсем достатъчна, за опазване на природата при развитие на зимните спортове.
39% от участвалите в изследването не знаят защо съоръженията на Витоша не работеха през изминалата зима. Според 27% съоръженията на Витоша не работеха поради законови пречки за ремонта и обновяването им. Според 20% съоръженията не работят поради липсата на желание от страна на инвеститора да развива Витоша като водещ зимен курорт. 14% смятат, че протестите на природозащитниците са причината да не работят съоръженията на Витоша.