Жива верига на Корал и флашмоб в София в защита на дюните. Десетки се вдигнаха на протест, след като преди дни започна заграждане на гората край бившия къмпинг с телена ограда.

На прага на лятото, опасенията на любителите на свободното къмпингуване са, че едно от последните диви места край морето ще бъде застроено. Испанска фирма е собственик на 120 дка край екоплаж Корал, част от които са дюни.

Снимка: btvnovinite.bg

Заради сигнал, че оградата ще бъде съборена, гората беше окупирана от полиция и частни гардове, но до сблъсък не се стигна.

След като стигнаха пеш до плажа, покрай все още недовършената ограда, недоволните направиха жива верига на входа на заградения път.

„След 20 дни тук ще има море от туристи и няма да имат достъп до медицинска помощ", заяви Николай Илиев. "Това е поредната стъпка в целта да се заграби последното останало кътче и да бъде бетонирано докрай", коментира Дончо Бораджиев.

Според екосдружение "Да запазим Корал" земята е продадена незаконно. Мирослава Петрова от сдружението  заяви, че 40 строителни разрешения за тази местност са били абсолютно съсипващи и са паднали на последна инстанция в съда.

Снимка: btvnovinite.bg

Трети ден опитваме да се свържем с представителя на инвеститора у нас, безуспешно.

"Испанците си ограждат имотите, които всяка година са използвани от нерегламентирани каравани, палатки и след това оставят тонове боклуци. Строителство категорично няма да има”, посочи Добромир Драганов - подизпълнител на инвеститора.

От охранителната фирма заявиха, че ще има жива охрана цяло лято, а може и след това да продължи.

Протестът провокира реакция сред местни жители. "Това не е тяхното в къщи. Това е на всички общ плаж, те не могат да идват тук да къмпингуват по 3 месеца, без пари”, категорична е Мария Александрова.

Флашмоб в защита на земите край Корал имаше и на Орлов мост в София.

Протестиращите настояват държавата да изкупи от инвеститора земите, които попадат върху дюни и блатни кокичета, и да обяви местността за защитена.