България е на първо място в Европейския съюз по най-висок дял жени специалисти в Иформационните и комуникационни технологии. Това сочи Европейският доклад за състоянието на цифровото десетилетие за 2023 г.

У нас дамите в сектора са 28,9% спрямо средното европейско ниво от 18,9 на сто.

В същото време общият дял на специалистите в сектора в България е най-нисък - 3,8% от средно 4,6 на сто в Европейския съюз.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Тревожни са данните за цифровите умения сред българското население. Само около една трета от хората на възраст между 16 и 74 години имат основни умения, необходими за работа с компютър. А едва 8% от хората в страната могат повече от това.

Как жена вдъхва живот на изкуствения интелект?

32-годишната Снежана Илиева и екипът ѝ събират и синтезират данни, които се използват за създаването на различни модели изкуствен интелект. Такъв, който служи на компании, на крайния клиент в банката или магазина и дори такъв, който подбира за нас кои филми да гледаме в стрийминг платформите.

Снимка: iStock

„Представете си го като една сложна математическа калкулация, която успява по някакъв начин или да предскаже нещо, или да класифицира нещо. Тоест –може да ѝ бъдат дадена различни задачи. Както в телефона имаме – класифициране на лица и можем да видим всички снимки, например с нашето лице или с наши близки“, казва Снежана Илиева.

В момента екипът работи върху модел на изкуствен интелект, който може да предскаже навреме застрашаващото състояние при бременните жени - прееклампсия.

„Разглежда първо аномални случаи - тоест хора, които по някакъв начин имат аномалии в биомаркерите. Помага на лекуващия лекар доста бързо да идентифицира аномалии в началния стадий на бременност. Има изключително много полемики в момента, че изкуствения интелект изцяло ще замени редица експерти. В повечето случаи аз го виждам като един приятел“, обясни Снежана.

В петък жени лидери в технологичния сектор от цял свят ще обменят опит и знания на форума She Leads Teh, организиран от Асоциацията за одит и контрол на информационните системи. Сред акцентите на събитието са и поставената пред страните членки цел - да преминат към урпавление в дигиталната среда.

Европейската цел е до 2030 г. броят на специалистите в иформационните и комуникационни технологии да достигне 20 милиона.