До месец парламентът трябва да приеме предложението потребителската такса за посещение при лекар да остане 2,70 лв., обяви здравният министър Десислава Атанасова.

Таксата, която се плаща при всяко посещение при личния лекар или зъболекар, да не бъде обвързана с размера на минималната работна заплата, предвижат промени в Закона за здравното осигуряване.

Правителството предлага потребителските такси, които се плащат и за всеки ден болничен престой, да се определят с постановление

Измененията ще бъдат внесени в Народното събрание, което трябва да ги обсъди и гласува.

Някои от промените са свързани с дейността на Националната здравноосигурителна каса, която ще може да договаря отстъпки за лекарствените продукти, които заплаща, от цената на опаковка, изчислена на база референтна стойност. Отстъпката ще се разпределя между НЗОК и здравноосигуреното лице. Идеята е едновременно да се спестят средства на касата и да се намали доплащането за пациентите.

Други изменения предвиждат промяна в статута на дружествата за доброволно здравно осигуряване

услугата ще могат да предлагат застрахователи, които обслужват застраховки „Заболяване” или „Злополука и заболяване”. Здравноосигурителните дружества ще бъдат прелицензирани по Кодекса за застраховането в застрахователни акционерни дружества, което ще позволи към тях да се прилагат всички изисквания, които важат за застрахователните дружества.

На 1 май минималната работна заплата се увеличи от 270 на 290 лева

По действащата в момента нормативна база това налага увеличение на свързаните с размера й здравни такси. Таксата за преглед при личен лекар трябва да се повиши от 2,70 лева на 2,90 лева, а престоят в болница да поскъпне с 40 стотинки до 5,80 лева на ден. В понеделник Здравното министерство обаче обяви, че ще внесе спешно предложение за законови промени, за да не поскъпват двете такси.

Междувременно стана ясно, че

новото ръководство на здравната каса подготвя промяна във финансирането на болниците

Ще бъдат въведени и точни критерии, по които да се преценява ефективността на лечебните заведения. Така касата ще може да прави подбор на болниците, с които да сключва договор.

На откриването на поредното ново частно лечебно заведение, което има договор с касата и прогнозен бюджет за над 9 милиона лева, стана ясно, че

в София има общо около 9 хил. болнични легла при необходими 6 500

Според управителя на касата институцията трябва да може по-стриктно да подбира договорните си партньори.

„За момента конкуренцията не изхвърля нито един от участниците на болничния пазар, защото механизмът на финансиране е такъв, че дава възможност всеки новопоявил се да получава финансиране. Такъв е законът към настоящия момент,” коментира д-р Пламен Цеков, управител на НЗОК.

Д-р Цеков обмисля промяна във формирането на бюджетите на болниците

Според него финансирането трябва да се определя на областно ниво на база брой спешни и планови операции. От Лекарския съюз са на мнение, че ако през следващата година средствата за болнична помощ не бъдат увеличени промяна не може да бъде направена.

„Зависи доколко и какви са промените и доколко могат да се вместят в наличните средства, а и зависи най-вече какъв ще е бюджетът на касата за следващата година, ако не е поне 200 милиона повече ще е повече от трудно този модел да бъде изпълнен,” коментира председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов.

В министерството и парламентарната здравна комисия са обсъждали плановете на новия шеф на касата

„Тече това обсъждане, събират се становища. Знаете, че надзорният съвет на касата одобрява методиката, тоест искаме да чуем становището на всички членове на надзорния съвет,” каза здравният министър Десислава Атанасова.

Плановете са методът за финансиране на болниците да бъде променен най-рано през следващата година.