Надзорният съвет (НС) на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е решил на днешното си заседания да се прекрати процедурата по договаряне на стойността, до която се заплащат от НЗОК медицинските изделия в условията на болничната и извънболничната медицинска помощ, съобщиха от пресслужбата на НЗОК.

Мотивите за решението гласят, че в такъв финален етап на провеждане на процедурата обективно не е възможно отменяне или изменяне само на отделни текстове от Методиката за договаряне, каквито препоръки даде Комисията за защита на конкуренцията.

С прекратяването на процедурата се избягва и възможността да се образува ново производство пред Комисията и обжалване пред Върховния административен съд. Отчетено е и обстоятелството, че липсата на възможност за доплащане нарушава правото на пациента да ползва сумата, определена като пределна за съответната група изделия.

Новата методика се очаква да бъде изготвена до края на август и да бъде приета до края на годината.

„Най-важният въпрос, който не разрешава тази методика беше изложен от нас още през февруари и той е, че се нарушават правата на пациентите да може да си избират медицинското изделие и ако решат да го доплатят”, посочи Пламен Таушанов, член на Надзорния съвет на НЗОК.

Катя Тодорова и съпругът й имат пердета на очите и трябва да им бъдат поставени вътреочни лещи. В момента те не се поемат от Здравната каса и съпрузите ще трябва да съберат около 1 600 лева - три пъти повече от месечния им доход. „Трудно ни е, аз съм с минимална пенсия 150 лева. И ще видим - от приятели, близки от децата”, обясни Катя Тодорова.

Всяка година в България се правят около 27 хиляди операции за поставяне на вътреочни лещи. Отменената днес методика предвиждаше, Касата да плати за най-евтиния вид лещи. Ако обаче пациентът предпочете по-скъпа, трябва да я плати изцяло.

„Може би най-добрият вариант е да се осигури базова хубава леща и който има възможност и желание да си доплаща за премиум леща”, посочи възможно решение доц. Борислав Кючуков, Клиника по очни болести – ИСУЛ.

Лещите, обаче, едва ли ще започнат да се плащат от тази година. Причината е, че до сега са изхарчени 37 милиона от общо 70 от бюджета на Касата за медицински изделия.

По новата методика има опасност тези пари да бъдат около 52 милиона само за полугодие. Пламен Таушанов, член на Надзорния съвет на НЗОК.

Докато бъде изготвена новата методика пациентите ще продължават да се лекуват по досегашния ред. Касата поема определена сума от няколко консуматива, а пациентът доплаща ако иска по-скъп.