Ще се отразят ли по-високите цени на горивата заради конфликта в Близкия изток върху сметката ни в хранителния магазин?
Актуалните цени на някои от продуктите на едро по данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата вече са се повишили, макар и с малко.
Докато пазарува за семейството си, Георги Ганчев казва, че усеща повишение в цените.
"В кашкавала, сиренето, постоянно променливо, както и месото. Една вечеря за 4-членно семейство под 100 лева не можем да паднем", обясни той.
Пенсионерът Владайчо Дойчинов пък вижда повишението на цените най-вече при захарните изделия.
"С тия пенсии се примиряваме. Купуваме по-малки количества", каза той.
Според икономистите не се очаква драстично повишение на цените на хранителните продукти.
"Наистина видяхме 3-4 долара на барел поскъпване след конфликта. Но в същото време, седмицата преди това имахме 10-11 долара спад, така че все още е рано да кажем дали ще има структурно поскъпване", каза главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов.
По-скъпите горива, по-скъпата електроенергия и по-скъпият природен газ могат да доведат до поскъпване на хранителните продукти, категоричен обаче е Васил Симов.
"Фуражите поевтиняват и може да се очаква, че месото и млякото ще поевтинеят, но точно обратното – енергийната компонентност се оказва по-силна и това може да доведе по по-високи цени при хранителните стоки", каза Симов.
"Зеленчуците и плодовете също имат също имат своите сезонни цени. Настъпва есента-зимата, когато те ще бъдат по-скъпи. Ще бъдат предимно внос за цитрусовите плодове. Парниковите зеленчуци са по-скъпи", добави той.
Експертите са уверени, че драстични повишения на цените на храните у нас няма засега, но все пак посочват, че тенденцията се очаква да бъде в посока нагоре.