В София и Бургас започват да тестват персонала на домовете за възрастни хора.
В столицата до момента проби са взети от 200 души от общо около 600. Ще бъдат тествани и потребителите на тези места.
След случая в дома в Гара Орешец главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и социалният министър Деница Сачева обмислят различни сценарии за реакция, ако има COVID-19 и в други такива места.
„Тъй като за тези хора това е дома малко по-трудно може да се осъществява карантината. Това което ви казах – те нямат признаци, те не са за болница , това остава така. Търсим възможности – къде е най-близкото място – дали е санаториум или неработещ хотел, с който да сключим договор така че да разделим двата потока, за да намалим риска за тези, които не са носители – за здравите, разбира се това никак няма да е лесно“, коментира доц. Кунчев.
В столичния дом „Дълголетие“ са категорични за нуждата от такова разделение.
Там са намерили временно решение – освободили са по една стая, в която при случай на коронавирус да настанят заразения. Имат и две стаи на първия етаж, които наричат изолатора.
Персоналът на дома работи по обичайния си график, но ако някой от тях се зарази, смените трудно ще се покриват, казва ръководството.
Персоналът и живеещите в старческите домове в Бургаска област ще бъдат изследвани за COVID-19, съобщиха и от Общинския кризисен щаб за борба с коронавируса.
По решение на щаба се затяга контролът по достъпа и дезинфекционните мерки в Дома за възрастни хора "Цвета и Анка Върбанови", както и в приюта за бездомни в Бургас.