От днес лекарствата с рецепта имат ЕГН. Новата система влиза в сила за страните от Европейския съюз. Целта е фалшиви медикаменти да не стигнат до пациентите. Вече върху всяка опаковка на лекарство с рецепта ще има отпечатан уникален код, който производителят ще регистрира в общоевропейски хъб.

Снимка: btvnovinite.bg

Производителите купуват специални машини, чрез които да поставят уникалния код на всяка опаковка с рецепта. Аптекарите ще трябва да ги отписват, когато отпуснат лекарството.

Снимка: btvnovinite.bg

Различни оценки сочат, че между 1% и 4% от лекарствата в легалната мрежа са фалшиви! Това носи загуба за индустрията от над 10 млрд. евро годишно. 

Към този момент към системата за верификация са се включили над 2000 аптеки от цялата страна. Вече има и подадени сигнали за проблеми със системата, които засега са само технически и лесно отстраними.

Снимка: btvnovinite.bg


У нас внедряването ѝ предизвика недоволство сред част от фармацевтите, заради инвестициите, които е нужно да направят. Цената на оборудването за една поточна линия започва от 100 хил. евро.  

Като вторичен ефект създателите на новата система обаче посочват намаляването на "черния пазар" на лекарства.

"Допълнително освен уникалния код, всяка опаковка трябва да има средство срещу подправяне, което  обикновено е стикер или пръстенче срещу отваряне, ако опаковката е с шише – така, че комбинацията от средството за подправяне и уникалният код дава гаранция на фармацевта и пациента,  че това лекарство тръгва от производителя и стига до пациента  без външна намеса", обясни Илиана Паунова, изпълнителен директор на БОВЛ.

Снимка: btvnovinite.bg

Новата система проследява началната и крайната точка от пътя на лекарството. По средата, където са дистрибуторите, т.н. верифициране е задължително само в определени случаи.

Темата – в неделя в bTV Репортерите във филма на Мария Ванкова "Лекарства с ЕГН".