Заплатите на служителите от вътрешното министерство могат да се повишат едва с около 5-7 на сто, а не с „нереалистичния” процент, който се иска. Това заяви във Варна шефът на ведомството Цветан Цветанов, допълвайки, че увеличаването на доходите в целия сектор Сигурност зависи от коментарите и дебатите по приемането на бюджета за следващата година.
Изказването на министъра идва в навечерието на полицейските протести, планувани 23-ти и 24-ти септември този предстоящия уикенд. Служителите на реда ще демонстрират с настояване незабавно увеличение на възнагражденията с 25 на сто.
Въпреки, че синдикатите в МВР още средата на август месец дадоха заявка за протести, заради неизпълнението им искания и липсата на диалог, едва в дните преди стачката Цветанов се активизира по темата.
Преди ден министърът изпрати писмо до служителите си, в което изразява готовност за диалог, но ги моли за разбиране във времената на икономическа криза. Тук е важно да се отбележи, че въпреки сложната икономическа обстановка МВР е ведомството с най-голям бюджет в страната от над един милиард лева. Нещо повече – вътрешният министър редовно иска от Министерския съвет актуализация на средствата, която винаги получава.
В петък вицепремиерът посочи, че с колегата си Симеон Дянков работят над варианта допълнителните финанси за работещите в МВР да дойдат от вътрешни компенсаторни механизми - от бюджетите на системата за тази и за следващата година. Идеята е да се провери дали от вътрешни резерви може да се направи подобна организация за повишаване на доходите.
„Около 30 дни работим в тази посока и мисля, че има такъв механизъм, по който можем действително да намерим финансовия ресурс за повишаване заплатите на служителите в МВР, но с разумните проценти”, каза Цветанов.
Той напомни, че в рамките на три години е направено плавно съкращаване на състава на вътрешното министерство, като са насочвани повече полицейски служители в населените места и по-малко служители в администрацията.
Вицепремиерът увери, че няма да има орязване на никакви социални придобивки на служителите в управляваната от него държавна структура. „Тези социални придобивки са утвърдени с години както от обществото, така и от политиците в българския парламент. Смятам, че трябва да отдадем заслуженото на полицейските служители за това, че те 24 часа са на разположение на обществото и когато един човек изпълнява стриктно своите задължения, той се нуждае от този компенсаторен механизъм, който дава законодателната база”, обясни позицията си Цветан Цветанов.
По думите му, ако се върви в посока увеличаване на заплатите за сметка на премахването на привилегиите, е можело процентът увеличение да се доближи до искания от полицейските служители. „В този момент обаче ние залагаме на прагматизма и конструктивното”, подчерта министърът.