Възможно е да се намерят механизми, за да няма драстично поскъпване на тока за домакинствата от юли заради дефицита във фонд „Сигурност на електроенергийната система“.

Такова е мнението на енергийни експерти, след като служебният министър на енергетиката предупреди, че заради недостига на средства във фонда се задава увеличение на сметките.

Дефицитът във фонд „Сигурност на електроенергийната система“ към момента е 450 млн. лв. Очаква се до края на юни да достигне около 550 млн. лв., което може да се отрази и на цената на тока за бита според енергийния министър.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

С днешна дата от регулатора съобщават за bTV, че не могат да се ангажират с прогноза за бъдещата цена на електричеството за бита. Затова и не е ясно могат ли да се намерят механизми и какви точно трябва да са те, за да няма шоково поскъпване.

Според енергийни експерти обаче има възможности, поскъпването да бъде сведено до рамките на годишната инфлация. Но окончателното решение за тарифите ще стане ясно на 1 юли с решение на КЕВР. 

За Емилия Милева, която се топли с ток и плаща 130 лв. на месец всяко увеличение на тарифите ще ѝ донесе финансово затруднение.

Снимка: bTV

„Тя и тази сума е безкрайно висока, повече надали – при 1 000 лв. заплата няма как, защото заплатите не ги вдигат, а консумативите растат“, отчита жената.

По данни на енергийното министерство фонд „Сигурност на електроенергийната система“ е с голям дефицит, а прогнозите са той да расте. Търсят се обаче варианти за това, как да се намали негативният ефект върху домакинствата.

Според бившия зам.-министър на енергетиката Еленко Божков могат да се предприемат действия, така че да не се стига до значително увеличение на сметките ни за ток.

„Да се увеличи още повече използването на атомната централа, т.е. да се намали нейната електроенергия за свободен пазар още повече, а също и енергията от ВЕЦ на НЕК“, предлага Божков.

Цените ще продължат да се определят както и досега от регулатора.

„Ще се намерят механизми тези структурни дефицити да бъдат прехвърлени отново към енергетиката и да не бъде допуснато прехвърляне към гражданите“, категоричен е Антон Иванов от Български енергиен и минен форум.

„С  всички свои досегашни действия КЕВР е доказала, че нейна основна цел е да защитава обществения интерес, въз основа на консервативен подход и търсене на балансирани решения“, се казва в писменото становище на регулатора.

Какви ще бъдат балансираните решения на КЕВР тази година? Това ще стане ясно през юни след обществено обсъждане за цените на тока и окончателното решене на регулатора.