Законът за спекулата, приет на първо четене, предизвиква спорове сред производителите и търговците. Бизнесът реагира остро, тъй като подобни мерки няма да доведат до спад на цените, а до още по-висока инфлация. В някои сектори, като млекопреработвателния например, настояват и за защитни изкупни цени, в противен случай предупреждават за фалити.

Снимка: bTV

Литър прясно мляко от кравеферма в момента се изкупува между 35 и 40 евроцента, как до магазина се оскъпява пет пъти недоумява собственикът.

„От едната страна са мандрите, на които и да им подариш суровината, пак ще реват, че им е много, от другата страна - неадекватните мерки на държавата“, каза Венцислав Монов, собственик на кравеферма.

В минимаркет твърдят, че слагат надценка на основните продукти от 10%. И не са привърженици на административно наложен таван от страна на държавата.
„Артикулът, който има някакъв таван и ние не можем да се вложим в него поради наеми, кредити, работни заплати и осигуровки, този продукт трябва да спрем да го предлагаме и да го продаваме“, обясни Жанета Вутова, собственик на търговски обект.

Снимка: bTV

И според част от бизнеса въвеждането на пределни цени на надценките противоречи на принципите на свободния пазар.
„Освен пределна цена държавата ще определя и вътре по веригата. Кой колко в проценти има право, това ще счупи веригата и ще доведе наистина до празни рафтове“, каза Яна Стратиева, изп. дир. на Сдружение „Храни и напитки”.

Но, не всички са съгласни.

„За тези три години имаме 25% намаление на млякото в България. Вие разбирате ли, че ние се самоунищожаваме“, обясни Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите.

И докато големите в бизнеса спорят, собственикът на малката кравеферма в Мездра предрича, че тази година ще е последна не само за него, но и за много от колегите му.

„Тези, които все още работят, работят на инат“, казва Венцислав Монов.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK