Зрелостниците да могат да се явяват втори път на държавен зрелостен изпит и да повишат оценката си. Тази промяна в Закона за училищното и предучилищното образование приеха депутатите на първо четене в парламента.

Възможността да се явят на „поправителна“ матура обаче ще е само в рамките на една календарна година след държавния зрелостен изпит.

Преподаватели смятат, че шансът за повторното явяване може да има обратен ефект – да демотивира учениците да се представят добре от първия път.
По думите на Диана Христова, преподавател по български език и литература, вече се наблюдава демотивация относно подготовката.

При омбудсмана Диана Ковачева, по чието предложение се прави поправката, са постъпили редица жалби от деца и родители. Причината – оценката, която сега е основна компонента за формирането на бала за кандидатстване в университет, не може да бъде поправена.

„Ако навремето можеше да се кандидатства всяка година и като се подготвиш, може да изкараш по-добър резултат, то сега оценката от матурата буквално залепва за ученика“, коментира Ковачева.  

Според директорите ново явяване и втора оценка няма да създаде допълнителна работа и усложнения.

„При обсъждането се говореше да не се отпечатва нова диплома, а нещо като удостоверение за положен такъв изпит“, коментира Асен Александров, директор на 51. СУ „Елисавета Багряна“.

За да влязат в сила промените, депутатите трябва да ги приемат и на второ четене.

Засега от Министерството на образованието и науката (МОН) се въздържа от коментар по темата. Напомнят обаче, че зрелостниците, които тази година ще се явяват на матури, трябва да подадат заявление за допускане до изпита от 6 до 21 февруари.