И днес хиляди скочиха срещу високите сметки за ток. Втори ден февруарското недоволство срещу монополите продължава. Пред офисите на енергодружествата във Варна, Благоевград и Пловдив хората скандираха с искания за проверки, корекции и наказания заради рекордно високите фактури.

За разлика от вчера, когато пред централата на електроразпределителната компания в Пловдив се събраха над 2000 души, днес протестиращите са около 200. Гражданите поискаха национализация и съд заради високите сметки.

„Министърът ми обяснява как се пренасяло през мрежата. Кой е строил тази мрежа, бе? Той ли я строи тази мрежа? По бай Тошово време се построи тази мрежа и хубаво, че построи централата”, заяви разгневен мъж.

„Имало загуба на ток. Това са си техни измислици, жестока работа е. Никой не ги контролира”, ядосваха се местните. „Имам сметка за апартамент ,който е празен. Пристигат сметки за 50 лева, където никакъв ток не работи, няма никакво потребление”, обясни един от демонстрантите.

Хората бойкотираха сметките и призоваха да не се плащат. Разсроченото плащане пък въобще не е вариант за отънелия джоб на българина, казват протестиращите.

Служителите на електроразпределителното дружество в Пловдив бяха пуснати по-рано днес, за да няма сблъсъци с протестиращите. Хората се заканиха следващите протести да бъдат пред Министерски съвет, докато сметките не намалеят.

Протестиращите срещу високите цени на тока във Варна спряха движението по бул. „Мария Луиза” пред общината в посока катедралата. Полицейското присъствие беше засилено, има и жандармерия. Около 1500 демонстранти скандираха „Мафия” и освиркаха електроразпределителните дружества. С двама арестувани и двама пострадали от лютив спрей завърши шествието.

Гражданите бяха спрени от кордон на жандармерията, който предотвратява придвижването им в посока Аспарухов мост. Тълпата скандираше „Всеки ден ще е така до победата”. В Благоевград хората заявиха, че няма да платят задълженията си.

Пред сградата на "ЧЕЗ" в Белене се състоя протест с участието на над 1 000 души. Те призоваха за незабавна ревизия на сметките, за разтрогване на договорите с енергоразпределителните дружества и национализацията им. Поискаха обяснение от служителите на "ЧЕЗ", но така и не го получиха.

Граждани от цялата страна все още обмислят дали ще излязат на протест утре или в друг ден от седмицата. Категорични са обаче, че ще продължат докато не бъдат чути. А иначе досега само EVN излезе с готово предложение за разсрочване на сметките. Не е ясно дали примерът ще последват ЧЕЗ и ЕнергоПро. Сметната палата вече прави одит на фактурите със задна дата. Тази седмица и Комисията за борба с корупцията по високите етажи на властта ще изслуша ръководството на електроразпределителните дружества.

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил